Справянето с демографската криза и изтичането на мозъци от България изглежда като една доста далечна мечта за страната ни.
На Запад предлагат по-висок стандарт на живот, по-качествено образование, добро заплащане и по-добра реализация. Изобщо всичко на Запад е по-по-най от България.Много млади хора обаче решават да напуснат родината си и поради друга причина - грешен модел на ценностна система у дома, чувство на изолация и самота в родината, търсене на свобода и нови хоризонти.
"Винаги съм знаела, че в един момент ще напусна България. Не по финансови причини, а в името на моята психика. Като човек с прогресивни възгледи винаги съм била част от едно малобройно и изолирано малцинство. Просто промяната на страната към това, което според мен трябва да бъде - модерна, европейска държава, в която върховенство има законът - ако въобще се случва, се случва твърде бавно. Чувството на безсилие ме убеди, че за мен няма място в България", казва Радостина Георгиева през "Дойче веле".
Днес тя живее във Великобритания и работи като дигитален експерт."Отрицателни качества като грубост, арогантност, наглост, циничност и простотия не само се толерират в обществото, но са се превърнали и в модна тенденция, а постепенно и в норма", смята 29-годишният киберкриминалист Радослав Узунов, който дълги години пребивава във Великобритания, а днес живее в Чехия.
Коренно противоположна обаче е тезата на онези, избрали да се върнат обратно в България. В чужбина им липсвала топлината и отношението на българите. Факт е, че много черти от българската народопсихология не са никак приятни.Народът ни е свикнал да гледа в чуждата паница и да изпитва извратено удоволствие, когато в нея няма абсолютно нищо. Радваме се, когато на съседа му е зле, защото на нас самите ни е зле. Освен това животът на Запад не е панацея и не означава автоматично уредено бъдеще.
"Имам чувството, че в поколението на родителите ми е бил изграден някакъв мит за страхотния живот на Запад, за това как хората там са прекрасни, образовани, богати, умни, за разлика от хората в България, които не ставали за чеп за зеле. Моят опит показва, че това просто не е вярно", разказва Ясен Петров, който е 24-годишен магистър по информатика, програмист, който в момента живее в Шотландия.
"Преди присъединяването на България в Европейския съюз, хората смятаха, че Западът е обетованата земя на изобилието, където няма финансови лишения и сериозни проблеми", категорична е Радостина.