Софийската градска прокуратура издаде европейска заповед за руски граждани, обвинени в тероризъм.

СГП ръководи разследване за четири взрива, извършени в периода от 2011 г. до 2020 г., в складове за боеприпаси у нас. Установено е, че България е посещавана от шестима руснаци, използвали фалшиви самоличности. Те били ангажирани с взривяването на продукция на търговско дружество, произвеждащо оръжия. 

Обвинения на шестимата са повдигнати през 2021 г. Задържани са за 72 часа и са издадени Европейски заповеди за арест, поясняват от прокуратурата. Впоследствие обаче наблюдаващите прокурори оттеглили заповедите, които не били издадени на основание съдебен акт. След това незабавно е внесено искане в Софийския градски съд (СГС) за даване на за разрешение за издаване на Европейска заповед за арест спрямо обвиняемите.

СГС констатира, че „хронологията на извършените процесуално-следствени действия сочи, че през последните три години дейността по събиране на доказателства е динамична и всеобхватна". Събрани са много доказателства срещу руснаците и е проверявано евентуално съучастие на българи. На база извършените действия магистратите от СГС разрешават на СГП да издаде Европейски заповеди за арест на руснаците. Решението е обжалвано пред Софийския апелативен съд. Той приема становището на първата съдебна инстанция, според което, въпреки изключително мащабния обем от доказателствени материали, доказателствата срещу всеки един от издирваните са "ограничени и се основават на косвени доказателствени източници".

"Те несъмнено формират логическа верига, свързана с установеното поведение на издирваните – пристигане, напускане на страната, настаняване и осъществяване на контакти с предприятията, в които скоро след тяхното напускане имало взривове с тежки последици“, констатира САС в съдебно заседание.

Така магистратите потвърждават решението на СГС, с което е дадено разрешение на СГП да издаде Европейски заповеди за арест.

Новите европейски заповеди за арест идват след промяна в законодателството, според която всяко искане на държавното обвинение трябва да мине през съдебен контрол.

Както вече стана ясно, разследването е от април 2021 година след съвместна акция на ДАНС, МВР и прокуратурата, когато беше установено, че четири взрива, извършени в оръжейни складове у нас в периода 2011-2020 година, са дело на едни и същи хора.
 
Тогава от държавното обвинение обявиха, че схемата, по която се действа, е идентична - пали се пожар в оръжейния склад, но така, че да няма загинали или тежкоранени хора, като огънят е индикация, че има проблем.
 
От обвинението констатираха още преди три години, че България е посещавана от група от шестима руски граждани, които са влезли у нас с фалшиви документи. Те са били ангажирани основно с дейности по взривяване на складове за боеприпаси.

Европейската заповед за арест този път е минала на две инстанции - и на градски, и на апелативен съд, като и в двата случая магистратите са заявили и са констатирали, че макар и много по обем, материалите са основно косвени доказателства и няма преки такива срещу тях. Така ли иначе обвинението, което им е повдигнато, е за тероризъм, така че са потвърдили издадените европейски заповеди за арест.
 
През 2021 г. от прокуратурата обявиха, че всички складове се отнасят до оръжейния търговец Емилиян Гебрев и заподозряха, че именно тези хора имат общо и с опита за отравяне срещу него. Малко по-късно самият Гебрев обяви, че това едва ли е възможно, тъй като когато са се случвали взривове в неговите складове, те никога не са били предшествани от пожар.