От години психолозите си блъскат главите, за да открият защо жените толкова много обичат да трупат обувки. Търговците пък доволно потриват ръце, а дизайнерите измислят все по-екстравагантни модели или рециклират стари идеи, за да поддържат вечно жив този ненаситен интерес.
Според британско проучване, публикувано от в. “Дейли мейл”, около 54 на сто от жените притежават над 20 чифта обувки. Всяка четвърта пък може да се похвали с повече от 50 чифта. Над 70 процента си купуват между 1 и 5 чифта всяка година. Вярно е, че изследването е правено в страни с по-висок стандарт и покупателни възможности, но със сигурност и у нас има жертви на модата, които трудно намират къде да си поберат обувките.
Само че това кипрене има ли ефект върху мъжете? Друга, този път американска класация за това кои женски обувки мъжете не харесват показва, че оценките на двата пола за този важен аксесоар невинаги съвпадат. Токовете игли, които правят женската фигура елегантна и източенa, безспорно се нравят на силния пол, но това все пак не се отнася за всички видове високи токове.
Така първото място по неодобрение безапелационно, но доста изненадващо са заели обувките с висок ток и цели подметки (wedge heels shoes), които висшата мода често използва. Те изпреварват по неодобрение дори ъгс ботушите (UGGs) и гумените крокс (crocs). Лошата новина е, че като цяло мъжете не харесват твърде удобните и практични дамски обувки. Добрата новина е, че те все пак обръщат голямо внимание на това какво половинките им носят на краката си.
В допитването са участвали 2103-ма американци. Половината посочили, че не харесват какво обуват партньорките им. 93% били на мнение, че жените стават по-атрактивни, когато носят по-екстравагантни обувки, а 64 на сто държат на индивидуалния стил на жената.
1. Подметка и висок ток в едноСтава дума за типа обувки, при които токът и подметката са изработени от едно и също парче материал. Те събират 71% мъжко неодобрение. Английското им име е wedge heels shoes или само wedge shoes, което буквално значи с клиновидни токове.
В този случай често пъти за направата на подметките, особено в случая със сандалите, се използват материали като корк, за да се гарантира лекотата на походката.
Смята се, че дизайнът е заимстван още от Древна Гърция. В модерните времена този тип обувки са лансирани от Салваторе Ферагамо, който ги пуска на италианския пазар в края на 30-те години. Съвременните дизайнери продължават да ги използват при представянето на колекциите си, а жените ги смятат за удобни и стабилни. Допитването обаче показва, че мъжете ги ненавиждат, но не обясняват защо.
2. Ъгс ботуши
Макар да са много удобни, ъгс ботушите (UGGs) със зор могат да се нарекат елегантни. 67% от мъжете не ги одобряват. Преди няколко години младите момичета бяха пощурели по тях. Причината е, че много знаменитости се увлякоха по тази мода и тенденцията се масовизира. При всички случаи става дума за безформена и груба обувка. И до днес Австралия и Нова Зеландия спорят кой е измислил първообраза. В началото това били унисекс боти, изработени от овча кожа с козината отвътре, за да са много топли.
3. Гумени чехли крокс
Чехлите крокс стават за работа в градината или най-много за стоене у дома, но е повече от ясно, че с тях жената не изглежда ослепително. Наистина могат да убият мъжката страст. 63% от мъжете им казват “не”.
Напоследък се търсят много в детски вариант, защото са изключително практични за игра - с тях може да се шляпа в локви, мият се лесно от всякаква мръсотия. Наречени са на фирмата, която първа започва да ги произвежда. В началото са предназначени за СПА, като първият модел е пуснат през 2002 г. Интересно е, че крокс са масово фалшифицирани. През 2006 г. базираната в САЩ компания “Крокс” завежда 11 дела срещу фирми имитатори.
4. На платформа4. На платформа
Те се нареждат на 4-о място с 58 на сто неодобрение сред силния пол. Към тях прибягват жени, които искат да изглеждат по-високи, както и много представителки на шоубизнеса, защото на сцена изглеждат атрактивно и екстравагантно.
В древногръцкия театър обувките на платформа били използвани именно за да отличават различните характери. Във Венеция през XVI в. те отличавали високопоставените куртизанки. Дизайнерът Моше Кимел създава модерната им версия в края на 30-те години за актрисата Марлене Дитрих. Вивиан Уестууд въвежда обувките с платформа и много висок ток във висшата мода на 90-те години на миналия век.
5. Джапанки5. Джапанки
Борбата с джапанките се води отдавна, но жените продължават да упорстват и да си ги носят, защото са леки и удобни. Разбира се, условието е да притежаваш съвършено стъпало и добре поддържан педикюр. 55% от мъжете обаче са се изказали категорично срещу тях.
По принцип са предназначени за плаж, но съществуват и стотици по-елегантни кожени модели, които претендират да са градски.
В САЩ стават популярни след Втората световна война, когато американски войници ги донасят от Япония. Лекари твърдят, че джапанките предизвикват много наранявания. Противниците им посочват също, че при честото им носене ходилата загрубяват силно.
6. Мокасини
Мокасините, тези изключително практични обувки, не допадат на 49 на сто от мъжете. В началото били изработвани от еленска кожа и били характерни за индианските племена в Северна Америка. Те предпазвали краката, но в същото време давали възможност на ловците да усещат земята почти като при ходенето бос.6. Мокасини
Днес те са предпочитани от много мъже и жени, защото съчетанието между плоска подметка и мека кожа ги прави много удобни. Очевидно обаче принадлежността им към всекидневния стил кара мъжете да се мръщят, когато ги видят в женския гардероб.
7. С каишка през стъпалото
Известни са като обувките “Мери Джейн” и срещу тях са 42% от представителите на силния пол. Може би защото в началото са били характерни за малките момиченца и са се носели с къси чорапи. Кръстени са на Мери Джейн - героиня от популярния американски комикс от 1902 г. “Бастър Браун”, която първа обува този модел. Популярността им расте, тъй като Шърли Темпъл също ги носи, а през 60-те години на XX в. ги обува и легендарният модел Туиги.7. С каишка
През 90-те години те се връщат в модата в обновен вариант - с високи токове, заострени носове и често изработени от лак.
8. Балетни пантофки
Неодобрението за тях е 37%. Освен че са удобни, те са нежни и не е леснообяснимо защо такъв процент мъже не ги харесват. Наречени са така поради формата си, която е подобна на палците на танцьорките в класическия балет. Навлизат в модата през 60-те години, когато стават по-здравословна алтернатива на високите токове и еманципираните жени по-масово започват да носят панталони.
Подобен тип обувки са били много популярни през Средновековието. Катерина Медичи през 1533 г. нарежда сватбените обувки да са с 3-4 см ток и така пантофките излизат от употреба за близо 2 века. Но когато Мария Антоанета се качва на ешафода с токове, те отново се завръщат на мода.
9. С ниско остро токче
В модата носят името Kitten heels (котешки пети). Обикновено са високи между 3,5 и 4 см и в класическата си форма токчетата са леко разширени в долния си край. Стават много популярни сред тийнейджърките през 50-те години на миналия век - по-високите токове се смятат за неподходящи за тях заради неудобството си и сексуалния контекст, който им се приписва.9. С ниско остро токче
За популяризирането им голяма роля изиграва актрисата Одри Хепбърн (на снимката), която се появява с тях в много от филмите си. Нейното очарование им придава символика на младежка невинност. Днес сред най-големите привърженички на “котешките” обувки е първата дама на САЩ Мишел Обама. Истинско чудо е защо 34% от мъжете не ги харесват.
10. Кецове и маратонки
Очевидно мъжете толкова са свикнали с увлечението по здравословния начин на живот на съвременните нежни създания, че спортните обувки са последни в класацията само с 25% мъже, които са срещу тях. Замислени единствено за спорт, в последните десетилетия те са възприети охотно, но само във всекидневния стил. Съвременните дизайнери се надпреварват да прилагат в тях най-новите технологии, за да правят подметките им все по-ергономични.
Маратонките и кецовете са нещо като униформа на магнатите в Силициевата долина, но поне за момента женският делови стил се пази от тях като дявол от тамян. Със сигурност, ако се направи допитване сред жените, много по-голям процент ще се изкажат неодобрително.