Районна прокуратура-Асеновград, изправя пред съда 11 души за нападението над гребци край язовир „40-те извора” в края на юни, последвано от атаки и в града по-късно. Те са обвинени в хулигански действия, закани с убийство и нанасяне на телесни повреди

Става дума за Яшар С., на 27 г., Исмет Л., на 34 г., Славчо М., на 41 г., Ангел М., 20 г., Васил И., на 19 г., Костадин М., 39 г., Емрал Р., на 28 г., Абдраман А., 24 г., Стефан Д., на 33 г., Асен А., на 40 г., и Джавет Ю., на 32  г.

На 26 юни т. г. част от тях били край язовира край Асеновград, където тренирали деца от спортен клуб по гребане. Там имало и други хора, които ловели риба или били на плаж. В един момент едно от децата  паднало от лодката във водата и не могло да се качи обратно. Това се случило близо до брега. Четирима от обвиняемите започнали да се подиграват на децата, да обиждат и да отправят неприлични реплики.  Гребците извикали треньорите си, но ти не успели да овладеят ситуацията и сеирджиите започнали с  различни предмети да нанасят удари на някои от спортистите, без да са били предизвикани.  Все пак конфликтът бил потушен и децата и треньорите се качили в автобус и потеглили за Асеновград. От съображения за сигурност автобусът не спрял на първата спирка, а на втората, където част от пътуващите слезли. В това време от един автомобил изскочили няколко от обвиняемите, които носели тръби и арматурни железа. Те започнали да се заканват и нанасяли удари.  Част от спортистите тръгнали към болницата, където ги пресрещнала друга група от обвиняемите. Те също хвърляли камъни и отправяли заплахи. Извиканите на мястото полицаи въдворили ред и след това направили оглед, при който иззели дървена летва, лопата, дъска и други средства, с които било извършено нападението.

По делото са извършени съдебномедицински експертизи, които показват,  че на две от момчетата от спортния клуб, на 15 г. и на 16 г., са нанесени средни телесни повреди. Единият  от тях е получил фрактура на китката на ръката, а другият е имал два счупени прешлена.

Яшар С., Исмет Л., Костадин М., Емрал Р., Абдраман А., Васил И., Стефан Д., Асен А. и Джавет Ю. са в ареста от момента на задържането си. Предстои Районният съд в Асеновград да насрочи съдебно заседание по делото.

Нападението провокира протести срещу своеволията на живеещите в ромската махала, в които асеновградчани бяха подкрепени от хора от цялата страна.