Всички вече знаем основните начини за избавяне от наднормените килограми като ограничения в храненето, спортуване, мотивация и прочее. Но съществуват някои дребни на пръв поглед, обаче полезни хитринки, които малко хора знаят. С една дума, обърнете внимание на следните 31 препоръки, ако наистина искате да свалите наднормените килограми!  

1. Дневната норма калории, при които няма да качвате килограми, можете да определите по следната формула: разделете теглото си в килограми на 0,45 и умножете по 14. Ако искате не просто да останете в добра форма, а да отслабнете, тогава направете същите изчисления, само че вместо реалното си тегло включете в изчисленията желаното от вас тегло. Придържайки се към този по-нисък резултат от формулата, вие ще сваляте килограми -бавно, но сигурно.

2. Поръсвайте с канела йогурта, киселото мляко, кафето, сутрешната закуска от макарони, както и всяка друга храна, с която се съчетава тази подправка. Тя има способността да ускорява метаболизма и само половин чаена лъжичка на ден ще ви помогне да сваляте по около един килограм на месец.

3. Ако се храните в офиса, не яжте на работното си бюро. Изследвания показват, че седейки пред компютъра или телевизора, хората употребяват средно  по 250 килокалории повече.

4. Смейте се по-често. 10-15 минути смях ежедневно повишават седмичния разход на калории с цели 280 килокалории.

5. Пийте морковен сок. Благодарение съдържанието на съединителна тъкан и ниска калорийност морковеният сок помага да отслабнете с 1,8 кг само за 1,5-2 месеца. Нормата е 1 чаша -200 мл на ден.

6. При спортуване във фитнеса или дори при обикновена разходка пеша слушайте ритмична музика - това мотивира към физическа активност и допринася да удължите времето на тренировката.

7. Спортувайте заедно с приятели или познати. По статистика хората, занимаващите със спорт в група с познати и приятели, отслабват с 30% повече, отколкото спортуващите самотници.      

8. Яжте по-малко сол и повече червен лютив пипер. Безсолевата диета ще помогне да се избавите от излишните течности в организма, а червеният лютив пипер съдържа веществото капсацин, ускоряващо обмяната на веществата с цели 25%.

9. Според анкета сред британски лекари една от основните причини за спонтанно преяждане е стресът на работа. Ако сте се изнервили, направете няколко приклякания и няколко дълбоки вдишвания. Можете да опитате техниката на т.нар. диафрагмално дишане (когато вдишванията се осъществяват с участието на коремната преса). Така постепенно ще се успокоите и няма да възникне желание да “се натъпчете” с каквото имате под ръка, само защото някой ви е “разтреперил от нерви”.

10. Спортувайте сутрин (независимо дали във фитнеса или в парка) преди първия прием на храна. Първо, това ще ускори метаболизма с един ден напред. Второ, така организмът ще изразходва енергия, получена не от храната, а от вашата мастна тъкан.   

11. Преди да седнете да обядвате, нарежете на по-дребно  всякакви по-големи парчета в храната си. Това ще ви позволи да поемете 20% по-малко калории, тъй като порцията, нарязана на ситно, ще ви изглежда повече, отколкото в цял вид. А “измамвайки” очите си, вие “залъгвате” и стомаха си. И ще се нахраните по-бързо.

12. Най-ефективният тренажор (от гледна точка на стапяне на калории) е бягащата пътечка. Най-ефективното след бягане натоварване е обикновеното ходене. Него можете да го практикувате и извън фитнес залата.

13. За идеална закуска английските диетолози признават варените яйца с филийка хляб или плодове. Яйцата са богати на белтъчини, благодарение на което организмът по-добре изразходва получените през целия ден калории. А въглехидратите в такова меню ще ви заредят с енергия и няма да позволят бързо да огладнеете.

14. Включвайте си спокойна класическа музика, когато сядате да се храните. Под такъв акомпанимент хората изяждат по-малко средно с 15-20%, тъй като човек дъвче бавно и се нахранва по-добре.

15. Дори и да сте много уморени, никога не пренебрегвайте интимния живот. Занимавайки се със секс, вие стапяте 150 килокалории за 20 минути. Освен това сексът спомага за изработката на специфичен хормон, който ускорява метаболизма.

16. Когато имате възможност, похапвайте нар. Семената на този плод съдържат вещество, което пречи за образуването на мастни отлагания, а сладкият вкус намалява апетита.

17. В зеления чай кофеинът се съчетава със специфичен антиоксидант, който ускорява преработката на мазнината в енергия. По този начин редовната употреба на тази напитка ще раздвижи обмяната на веществата с почти 20%.

18. Заместете салатата и другите листни зеленчуци със зелен спанак. Освен ниската калорийност, в спанака има много съединителна тъкан, която спомага за изчистване на стомашно-чревния тракт и помага на организма да разтваря по-ефективно мазнините.

19. Опитайте да заместите кравето сирене с козе. То е с 40% по-слабо калорийно, но не отстъпва на кравето по съдържание на полезни елементи.  

20. Вместо варени или пържени картофи или някакви зърнени полуфабрикати използвайте за гарнитура леща или фасул. Бобовите продукти съдържат много съединителна тъкан и специфична аминокиселина, благодарение на което те помагат по-активно да се избавите от мастните отлагания. За 2,5 месеца на “бобова диета” можете да свалите до 7 килограма.

21. Не е желателно и не трябва изцяло да изключвате мазнините от менюто си, дори и само заради това, че те са необходими за абсорбиране на многото витамини и минерали. По-добре ги заместете със “здравословни”, т.е., вместо мазни млечни и месни продукти яжте пуешко месо, риба, ленено масло, зехтин, яйца, ядки. Изследвания показват, че такава замяна не само ще ви помогне да отслабнете, но и е полезна за сърцето.  

22. Не пропускайте закуската. Отказът от сутрешна закуска увеличава с около 100 калории сумарната им дневна употреба. 

23. Въпреки че ябълките стимулират изработката на жлъчен сок и провокират апетита, ако изядете една ябълка 15 минути преди обяд или вечеря, ще намалите със 150-200 калории сумарната калорийност на вашата храна.  Учените обясняват този ефект с високото съдържание на съединителна тъкан в ябълките.

24. Салата, подправена със зехтин, е “по-диетична”, отколкото консумирането само на “сухи” зеленчуци. Когато употребяваме зехтин, в организма се изработва специфична белтъчина и тя “съобщава” на нашия мозък, че гладът е утолен. По този начин потискате остатъчния апетит и избягвате преяждането.

25. Доматите съдържат рядък компонент, потискат в организма изработката на хормона на глада. За да го усетите на практика, е достатъчно просто да добавяте по няколко резенчета домат към обяда си, да сложите в сандвича си или в пържените яйца на закуска.

26. Идеалната пауза между отделните приеми на храна е 3 часа. Ако изчаквате до следващото похапване или вечеря повече от 3 часа, нивото на захар в кръвта започва да скача, обмяната на веществата се нарушава и вие рискувате да се нахвърлите на храната при следващото ядене и да преядете.

27.  Добавяйте паприка (червен пипер) към месото и зеленчуковите ястия. В него почти няма калории, затова пък има много витамин С, необходим за преработката на мастните отлагания в енергия.

28. Не яжте движейки се, вървейки. Седейки пред кухненската маса, човек изяжда с 30% по-малко.  

29. Хранете се заедно с тези, които поначало ядат по-малко. Както казват психолозите, хората несъзнателно сравняват размерите на своята порция с обяда на съседа и се подвеждат по големината на неговата порция. Затова жените, обядващи с мъже, обикновено изяждат 25-30% повече от обичайното. Докато един обяд с приятелка оказва точно обратното влияние.   

30. Колкото и да сте уморени, не се “хвърляйте” веднага на дивана след фитнес, бягане в парка и въобще каквото и да е интензивно натоварване. Леката разходка в продължение на 15-20 минути ще удължи процеса на разлагане на мазнините, а рязкото спиране ще направи точно обратното -ще сведе до минимум ефекта от вашите досегашни усилия.   

31. Не пийте пакетирани плодови сокове. В тях се съдържа прекалено много захар и доста калории (40-60 на 100 мл сок). Калорийността на прясно изцедените плодови сокове е същата като тези в пакетите, но в прясно изцедените се съдържат лесно усвоими захари и доста повече съединителна тъкан.  

Яна БОЯДЖИЕВА