Алергичните ринити и храносмилателните разстройства са в разцвет по това време на годината. Това каза д-р Александър Калайджиев, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив пред Радио „Фокус" - Пловдив.
През последната седмица пациентите проявяват всякакви симптоми, свързани с така наречените летни вируси, стомашно-чревни заостряния. Отчитат се и типични за сезона парагрипни прояви с хрема, кашлица и висока температура.
„Общо взето е трудно човек да се предпази от алергиите. Има специални протективни гелове. С чести промивки на носа могат да се намалят малко симптомите. Но когато е налице алергични прояви, тя трябва да се лекува, защото много бързо прераства в по-сериозни алергични заболявания. Примерно, от алергичен ринит в рамките на година-две вече може да се развие астма”, обясни д-р Александър Калайджиев.
Председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив каза още, че честото миене на ръце, ограничаването на контактите и поддържането на добра лична хигиена е най-ефикасния метод за предпазване от вирусите.
Прочетете още
- 15:11 Пазарджиклия заседна на пясъка на плаж в Халкидики, дърпаха го с багер СНИМКИ
- 11:00 "Ако Емрах кихне, става новина": Тони Стораро изригна след нарушението на сина си в Созопол
- 17:13 Загиналата на пешеходната пътека във Велико Търново е съпруга на известен художник
- 14:00 Случаят „Балогун" показва колко тънка е границата между футбола и властта