Астронавтът от NASA Ана Фишър, която влезе в историята като първата майка, излязла в открития космос, предупреди амбициозните космически туристи, че много от тях няма да могат да понесат тежестите на полетите в околоземна орбита и разказа за уврежданията, които те нанасят на човешкия организъм, пише telegraph.co.uk.

Ана споделя, че през първите два дни от мисията си на совалката "Дискавъри" през 1984 г. тя се чувствала слаба и неразположена. Според нея хора, които плащат много пари, за да летят в космоса, не разбират всичко, което може да им се случи там.

Когато преди дни Ана Фишър стана кръстница на космическия кораб "Орион Викинг", тя заяви пред репортери, че е притеснена за едно нещо: "Това са хора, които си мислят, че може просто да седнат в една ракета и да полетят веднага в космоса."

"Мога да си представя проблемите, които ще си имат хората, когато се почувстват зле в орбита по време на полет, за който са платили 250 хиляди долара", казва тя.

Според нея първите мигове в космоса изобщо не са приятни, защото е трудно дори да дишаш. 

"Имах чувството, че кръвта ми ври, повръщаше ми се. Но ако си мислите, че когато ви се повдига на Земята ви е тежко, но истински тежко е, когато това ви се случи в космоса", обяснява Фишър.

Преди Ана, първи, които докладваха за космически болести, са членовете на екипажа на Аполо-8 през 1968 г. Астронавтите се чувствали толкова зле, че излизането им в открития космос било отложено. Учебният кораб на  NASA, където може да се почувства ефекта на безтегловност, дори е наречен "кометата на повръщането", защото хората се разболяват на борда му.

През 2016 г. американски учени са установили, че астронавтите, които пътешествали в дълбокия космос, 5 пъти по-често умирали от сърдечно-съдови заболявания, отколкото тези, които никога не е напускали планетата или просто са излизали на ниска орбита.

Миналата година друга група учени установи, че микрогравитацията причинява големи промени в имунната система. Космонавтите, ако са заразени дори с незначителен вирус, ще имат дълга и трудна борба с него.

Хирургът от NASA Смит Джонсън предупреждава, че космическите полети наистина сериозно въздействат на здравето на астронавтите. Когато се завърнат на Земята, според хирурга, те изглеждат като "пиле без кости".

"Това е опасна работа, защото микрогравитация засяга всяка система от организма, независимо дали това е камъни в бъбреците, ефекти върху рецептори, преразпределението на течностите, промени във вътрешното ухо, десеткратна загуба на костна маса.", казва Джонсън.

Той също така отбелязва, че астронавтите получават 10 пъти по-голяма доза радиоактивно излъчване.

Според учените голяма опасност очаква космическите туристи и след завръщането им на Земята. Около две седмици се изискват, за да се възстановят от полета.

"В космическото пространство, тялото ви е удължен и сплескано, затова болката в гърба може да продължи от няколко седмици до месеци", обясняват хирургът Джонсън. 

Но преди всичко, космическите медици и агенции се тревожат от слънчевата и космическата радиация. Начин за защита на астронавтите при дълги пътувания до Луната или Марс все още не е намерен./zdrave.to