Австрийският канцлер Кристиан Керн призова за обща забрана на ЕС на изяви на турски политици в подкрепа на референдума за конституционни промени, за да се избегне отделни страни членки като Германия да попадат под натиск от Анкара, предаде Ройтерс.
Правителството в Анкара планира изпращането на министри в Германия, за да насърчи кампанията за агитация в полза на конституционните промени, които ще засилят правомощията на президента Реджеп Тайип Ердоган. Няколко подобни събития бяха отменени от съответните регионални власти в Германия, което предизвика значително недоволство сред управляващите в Анкара.
В интервю във в. "Велт ам зонтаг" Керн заяви, че въпросните промени ще отслабят върховенството на закона в Турция, ще ограничат разделението на властите и ще нарушат ценностите на ЕС.
Той призова също ЕС да прекрати преговорите с Турция за членство и да премахне или ограничи помощта от 4,5 млрд. евро, планирана за Турция до 2020 г.
"Трябва да преориентираме отношенията с Турция без илюзията за членство в ЕС", каза Керн. По думите му "Турция се е отдалечила все повече и повече от ЕС през последните няколко години. Човешките права и демократичните ценности се погазват. Свободата на печата е чужда дума".
Керн разкритикува арестуването на кореспондента на в. "Велт" Дениз Юджел и на много други журналисти, учени и държавни служители и призова за незабавното освобождаване на Юджел, пише БТА.
В същото време, подчерта той, Турция остава важен партньор в сферите на сигурността, миграцията и икономическото сътрудничество и изпълнява задълженията си по споразумението за мигрантите с ЕС.
Турският министър на икономиката Нихат Зайбекчи планира предизборна изява, която ще се проведе в хотел в германския град Кьолн, предава австрийската медия ORF.
"Ще се подготвим за това“, заяви говорител на правоохранителните органи в града, който поясни, че полицията е информирана за предстоящо подобно събитие. То е обявено като "частно събитие“ и поради тази причина няма да бъде задействан полицейски контингент.
Съобщението идва на фона на дипломатическата криза между Берлин и Анкара. Градусът на напрежението в дипломатическите отношения между двете страни отново се нажежи до опасни нива. Германските власти отговориха на ареста на кореспондента на националния ежедневник "Ди Велт“ Дениз Юджел в Истанбул със забрана за планиран митинг в южния град Гагенау, на който турският правосъден министър Бекир Боздаг трябваше да агитира в полза на конституционните промени, планирани от Анкара.
Малко след това властите на още два германски града блокираха провеждането на митинги на турската общност.
На фона на дипломатическата криза между Берлин и Анкара правителството на Холандия обяви, че планираният за 11 март митинг на турската общност в Ротердам е "нежелан“, съобщава вестник Daily Sabah.
По-рано лидерът на Асоциацията на холандските турци заяви, че външният министър Мевлют Чавушоглу планира участие в митинг, насрочен за 11 март, в рамките на който ще призова турската общност в страната да подкрепи планираните от Анкара конституционни промени.