Сирийският президент Башар ал Асад излезе днес извън Дамаск, за да участва в молитва по случай мюсюлманския празник Ейд ал Адха (Курбан Байрам), съобщиха официалните медии, цитирани от Франс прес.
Агенцията отбелязва, че Асад рядко пътува извън сирийската столица от началото на конфликта в страната преди повече от шест години. Тази година обаче войските му жънат победи в Сирия и той се появява все по-често, например, в централната провинция Хама и в западните райони.
"Президентът Асад чете молитвата за Ейд ал Адха (. . .) в град Кара", в района Западен Каламун, провинция Риф Дамаск, близо до границата с Ливан, съобщи в Тwitter неговата канцелария. Снимка показва Асад коленичил сред различни сановници в една джамия.
Посещението изглежда символично, след като миналата седмица сирийската армия и ливанското шиитско движение Хизбула, неин съюзник, прогониха именно от този регион групировката "Ислямска държава".
Сирийската държавна телевизия показа президента широко усмихнат, докато негови привърженици го приветстват в джамията.
Избухнал след кръвопролитни репресии срещу демонстранти против режима и противопоставил първоначално армията и бунтовници, конфликтът в Сирия с годините се усложни, въвличайки нови регионални и международни фактори, като и джихадистки групировки, във все по-разпокъсаната страна. Насилието взе повече от 330 000 жертви и остави без подслон над 10 милиона души, отбелязва АФП.
/БТА/
Прочетете още
- 18:00 От въпросите на Тина Ивайлова до Европейската прокуратура ВИДЕО
- 16:00 Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това
- 19:00 „Ще ви разкажем играта!": Осили, кърлежи и джунгла до колене изкараха хората извън нерви
- 18:45 Русинова след трагедията на АМ "Тракия": Днес убихме две деца с некомпетентност и безхаберие