Не може да говорим за рестарт на проекта, тъй като има влязло в сила решение за забрана от 2012 година. Нашето предложение дава правомощия на министъра на енергетиката да води преговори за изграждането на АЕЦ "Белене" при определени условия. Това изграждане трябва да е изцяло със средства на инвеститора и да няма дългосрочни договори за изкупуване на енергия. Това заяви пред Нова телевизия депутатът от ГЕРБ Александър Ненков на въпрос за отпадането на мораториума за АЕЦ "Белене".

"Ако свалим целия мораториум, тогава държавата ще е принудена дори когато няма инвеститор, да реализираме този проект. Тук говорим за изцяло нов проект, структуриран финансово", добави той.

"Държавата, ако е толкова убедена в изграждането на една такава централа, досега да е направена няколко пъти. Никой до този момент не може да каже с категоричност за ползата от АЕЦ "Белене". Министърът на енергетиката трябва да намери инвеститор, който със собствени средства да направи централата", обясни народният представител.

"Ние имаме една изградена площадка и закупени реактори. Инвестирали сме вече близо 3 млрд. лева. Ние имаме нови влезли в сила решения за екологична енергия. След 10-15 години големите ТЕЦ-ове няма да работят", анализира Ненков.

В предаването взе участие и депутатът от БСП Атанас Костадинов.

"Сега сме задължени да поставим нещата за "Белене" на реална основа. Проектът трябва да стане витален. Трябва да се отвори врата, затова предлагаме да падне мораториумът. Тази врата може пак да се затвори, ако има проблем. Решението на ГЕРБ ми звучи така - министърът на енергетиката да отговаря за всичко около проекта за АЕЦ "Белене"", коментира той.

"Никъде няма проект за електроцентрала, в която държавата да няма участие. Държавата ще участва с тези реактори и площадките, които вече са построени. Тази апортна вноска е в размер на 2 млрд. лв. Ние също сме категорично против обвързването с дългосрочни договори за изкупуване на енергия по фиксирани цени", добави Костадинов.