Ген. губернаторът на Източна Румелия Гаврил Кръстевич  лично спира телеграмата  до султана за зреещия бунт с думите: "Не трябва да се съобщава в Цариград. И аз съм българин: каквото стане, нека стане". Призори на 6 септември губернаторът с прозвище Треперко паша бил отведен отведен в Голямо Конаре във файтон с девойка с извадена сабя в ръка - това е Недялка Шилева, годеницата на Продан Тишков.

Поручик Продан Тишков, Чердата, е наречен от Захари Стоянов "смешник, пияница и патриот" и окичен иронично с прозвището Велики. Става Фон Черда, Чардафон, като служител в местната милиция, ръководена от полско-немския аристократ Август фон Дригалски.

 Тишков  на своя глава обявява Съединението още на 5 септември, когато префектът на Пловдив Петър Димитров пристига в Голямо Конаре, за да въдвори ред.  

А Захари Стоянов, един от главните герои на Съединението, е човекът, който точно тогава въвежда понятието "шуробаджанащина" в политическия ни език. Но е принуден да се примири с факта, че неговият съратник, легендарният македонски войвода кап. Коста Паница е баджанак на майор Данаил Николаев, командир на милицията, а роднинството е полезно за каузата.

След Съединението  България е принудена да направи компромис - връща Кърджали и района Тъмръш в Родопите на Османската империя. Депутатите обвиняват правителството в пораженство. Край на дебата слага премиерът Петко Каравелов със знаменитата фраза: "Господа, яйцето го изядохме ние, черупките останаха за другите!".

След като е посрещнат в Търново с викове: "Да живее Съединението!", премиерът Петко Каравелов, противник на Съединението,  произнася пламенна реч, в която зове: "Тая година в Тракия, догодина в Македония!". /Марица.бг

Недялка Шилева
Чардафон