Премиерът Бойко Борисов направи коментар пред медиите за приоритетите на българското председателство след изнесеното заседание на МС в Брюксел с участието на Жан Клод Юнкер.
"Благодаря на еврокомисарите и на министрите, които имаха възможността да изкажат своето мнение за идните 6 месеца на европредседателството. Не само за България е важен девизът "Съединението прави силата", но и за Европа. Темите сме обсъждали и на други събития. Освен изброените приоритети на председателството за стабилност, конкурентноспособност, сигурност, дигиталния пазар, бих се спрял на няколко теми, които биха били интересни.
Една от темите е Западните Балкани, каза Борисов. Дълги години тази тема не беше слагана на масата. Сега е моментът, познавайки региона, да го представляваме и ние, и следващите след нас. Аз дадох едно решение, което няма да носи риск за ЕС - инфраструктурата, конкурентноспособността и както сега работим за отпадането на роуминга за Западните Балкани.
Това ще е добре за цяла Европа. Това няма да са пари на вятъра, както в Сребреница и Прищина се даваха по време на войната милиарди евра и много жертви. Виждам рядък шанс и съм благодарен, че през май ще се проведе събитие у нас с участието на 27 плюс 6, с лидерите на Западните Балкани", коментира още премиерът на България.
"Голям радетел съм в сферата на отбраната да се проведе голяма ревизия за наличната бойна техника, дали достатъчно е дислоцирана в Европа, потенциални противници, къде трябва да са първите отбранителни линии, след като ще харчим по линия на НАТО десетки милиарди. Говорим и за общото съвместно индустриално сътрудничество, възможностите на България за такова производство и за коопериране с други европейски държави. Така че и по тази тема още в понеделник нашият министър на отбраната и външният министър ще подпишат в Брюксел", отбеляза министър-председателят.
"Само обединени можем да направим така, че бъдещето на Европа да е бъдеще и на самите нас", коментира евродепутатът Мария Габриел, която отбеляза, че е важно за нея, че българското европредседателство постява като акцент и киберсигурността.
"Днешната среща бе много важна, тъй като българското европредседателство ще се проведе в контекста на Брекзит. Основното послание е, че само обединени можем да запазим Европа силна", допълни евродепутатката от ГЕРБ.
На въпрос за последния доклад за мониторинг, който България ще получи идната седмица, Юнкер посочи, че оценката ще е положителна и мястото на България е в шенгенското пространство.
"Възхищавам се на резултатите на България с бюджетния й баланс и ниския публичен дълг в сравнение с останалите, отговори на въпрос на българските медии за влизане на България в еврозоната. Имаме членове в еврозоната, които са много под тези резултати. Мога откровено да кажа, че България е готова и ако иска, може да приеме помощ за предприсъединяване", заяви още председателят на ЕК Жан Клод Юнкер.
"Предприели сме всичките си процедури, надявам се да завършим този процес. България пази най-добре външната граница на ЕС и дава пример за добросъседство с Турция", коментира още премиерът.
По темата за Турция и присъединяването на страната към ЕС Жан Клод Юнкер посочи: "Обещали сме 3 милиарда на Турция за бежанския проблем и още 3 милиарда за следващите години. Ние не орязваме сумите, които прехвърляме в посока на Турция, но работим и по въпросите на съдебната реформа, гражданското общество и т.н. Искам ние и Турция да имаме най-добрите взаимоотношение, но, за съжаление, Турция прави стъпка встрани".