Палестинският президент Махмуд Абас заяви, че САЩ повече не могат да играят историческата си роля на посредник за мир с израелците, след съобщението на президента Доналд Тръмп за признаването на Ерасулим като столица на Израел, предаде Франс прес.

С това достойно за съжаление решение САЩ умишлено провалят всички усилия за мир и провъзгласяват, че се отказват от ролята си на спонсор на мирния процес, която играеха през последните десетилетия, заяви палестинският лидер в телевизионно обръщение след речта на Тръмп в Белия дом.

Правителството на Йордания, страната пазителка на мюсюлманските светини в Ерусалим, заклейми като нарушение на международното право решението на Тръмп.

Решението на американския президент да признае Ерусалим като столица на Израел и да премести посолството на САЩ в този град е нарушение на международното право и на устава на ООН, заяви в Аман правителственият говорител Мохамед Мумени, цитиран от Франс прес.

Турция смята решението на Тръмп за безотговорно, заяви министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу, цитиран от Франс прес.

Осъждаме безотговорната декларация на американската администрация. Това решение противоречи на нормите на международното право и на резолюциите на ООН, заяви той в Туитър.

"За момента апелирам за спокойствие, сдържаност и отговорност от страна на всички", заяви френският президент Еманюел Макрон на пресконференция в Алжир.

"Трябва на всяка цена да избегнем насилието и да стимулираме диалога. Франция е готова, задено със своите партньори, да предприеме всички полезни инициативи в този смисъл", подчерта президентът, цитиран от Франс прес.

Ислямисткото палестинско движение Хамас заяви, че решението на американския президент Доналд Тръмп да признае Ерусалим като столица на Израел отваря вратите на ада за американските интереси в региона, предаде Франс прес.

Исмаил Радуан, високопоставен представител на Хамас, който говори пред журналисти в ивицата Газа, призова арабските и мюсюлманските страни да скъсат икономическите и политическите връзки с американските посолства и да експулсират американските посланици.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш пък заяви, че статутът на Ерусалим може да бъде решен само чрез преки преговори между израелци и палестинци и напомни, че винаги е бил против всякакво едностранно действие, предаде Франс прес.

Няма алтернатива на решението по формулата на "двете държави", с "Ерусалим като столица на Израел и на Палестина", добави той.

Статутът на Ерусалим беше сред най-трудните за решаване проблеми в близкоизточния конфликт. Израелците смятат града за своя извечна и неделима столица, а палестинците желаят столицата на бъдещата им държава да бъде в източната част на града, която от 1967 г. е под израелска окупация, припомни Ройтерс.

Решението на Тръмп вероятно ще бъде приветствано от консерваторите и християните евангелисти от Републиканската партия, които имат голям дял в политическата му база. Освен това признаването на Ерусалим за столица на еврейската държава бе предизборно обещание на Тръмп.

Решението му се базира на американски закон от 1995 г., който изисква САЩ да преместят посолството си от Тел Авив в Ерусалим. Но неговите предшественици в Белия дом - Бил Клинтън, Джордж У. Буш и Барак Обама - последователно отлагаха прилагането на този закон, за да избегнат допълнително напрежение в Близкия изток.