Американският журналист Майкъл Улф е свикнал с полемиките и неговата книга "Огън и ярост: В Белия дом на Тръмп" предизвика от сряда политическа буря във Вашингтон.
Автор на коментарни статии, пишещ за няколко издания ("Холивуд рипортър", "Венити феър", сп. "Ню Йорк"), 64-годишният Улф твърди, че в продължение на 18 месеца е гравитирал около галактиката Тръмп, от предизборната кампания до Белия дом, и че е интервюирал "над 200" души, от президента до неговите близки сътрудници, пише Франс прес.
След изненадващото избиране на републиканския кандидат, когото Улф интервюира през юни 2016 г., журналистът иска от Доналд Тръмп достъп до Белия дом, който новоизбраният президент не му отказва.
И тогава журналистът се превръща тогава в "муха на стената", слива се с декора. Изминава всяка седмица разстоянието от Ню Йорк до Вашингтон, за да стане обичаен посетител на Западното крило на Белия дом, събирайки за книгата си откровения на президентските съветници и пикантни случки.
Едно от тези откровения, публикувано в сряда от британския в. "Гардиън", предизвика гнева на американския президент. В отмъстително комюнике той обвини бившия си съветник Стивън Банън, че си е "изгубил ума", защото заявил, че големият син на Тръмп - Доналд Тръмп-младши, е извършил "предателство", като се е срещнал с руска адвокатка, предлагаща злепоставящи информации за Хилари Клинтън.
Роден в Ню Джърси, но установил се отдавна в Ню Йорк, Улф е двоен лауреат на Наградата за национални списания (присъжда се всяка година от Американското дружество на издателите на списания на авторите на редакционни коментари в списания - бел. прев.). Получава я през 2002 г. и 2004 г. Неговата най-известна книга "Мъжът, който притежава новините", излязла през 2008 г., е посветена на друг магнат - Рупърт Мърдок.
През 2004 г. портрет на Улф, публикуван в сп. "Ню рипъблик", го описва "отчасти като автор на светски коментари, отчасти като психотерапевт, отчасти като социален антрополог, който приканва читателите да станат мухи на стената в елитния кръг на магнатите".
Но писанията на Улф, основаващи се на разговори или информации, получени от непреки източници, всяха смут и предизвикаха гневни реакции.
"От историческа гледна точка един от проблемите с всезнаещия Улф е, че може да знае всичко, но понякога при него всичко е изцяло сбъркано", написа във в. "Вашингтон пост" литературният критик Дейвид Кар, коментирайки книгата на Улф за Мърдок.
Британската журналистка Бела Маки, бивш сътрудник на "Гардиън", написа в Тwitter, че новата книга за Белия дом е "много забавна", но предупреди: "Ако познавате Майкъл Улф, ще оцените книгата му, но няма да приемете всичко в нея за чиста монета".
Говорителката на Белия дом Сара Сандърс заклейми съдържанието на книгата и заяви, че в нея "има много напълно неверни неща". Тя увери, че Майкъл Улф е имал "само кратък разговор" по телефона с президента, продължил между 5 и 7 минути, откакто той встъпи в длъжност и че този разговор "не е имал нищо общо" с президентството.
Тръмп чрез личните си адвокати поиска вчера Улф и ръководителят на издателството "Хенри Холт и сие" да не публикуват книгата /"В Белия дом на Тръмп: огън и ярост"/, заплашвайки да ги съди за клевета, за накърняване на неприкосновеността на личния живот и за недоброжелателност.
Тръмп и адвокатите му се основават по-специално на въведението на книгата, в което Майкъл Улф признава, че "много от информациите за това, което се е случило в Белия дом на Тръмп, са противоречиви; много, в стила на Тръмп, са просто фалшиви". Тези противоречия или тази свободна интерпретация на истината представляват една от "нишките" на книгата", казва Улф и допълва, че публикува "версия на събитията, която смята за достоверна".
/БТА/