Защо пълнеем през зимата?! Килограмите, натрупани през зимните месеци, никой не ги приема на сериозно. Казваме си - нищо страшно, това е нормален физиологичен процес, през зимата всички наддаваме. Студените месеци обаче не са повод да затлъстяваме, отговаря диетологът доц. д-р Светослав Ханджиев.
“Здравословното хранене е важно. Но за много хора днес тази идея се превръща в мания. Те започват да ядат само това, което вярват, че е полезно, и изключват от менюто си важни съставки. Състоянието се нарича орторексия невроза и се среща все по-често.За да не стигаме до хранителни разстройства, трябва да ядем балансирано. Най-важното при определянето на всекидневното ни меню са нуждите на организма ни. Да не забравяме, че диетата не е режим за отслабване, а лечебно хранене, и за различните заболявания то е различно. На болните от анемия се препоръчва месо, на тези с подагра то да се изключи от храненето. В крайна сметка всеки може сам да избира, какво да яде, особено след като човек е минал 25 г.”, подчертава още доц. Ханджиев.
- Доц. Ханджиев, защо през зимата ни се “лепят” излишни килограми?
- През зимата има забавяне на обменните процеси за сметка на по-бавната работа на органите в хормоналната сфера - това са ендокринните жлези. В резултат на това забавяне всички погълнати калории отиват за образуване на тлъстина, която се натрупва на определени места, най-вече около корема ни, и така талията ни се разширява. Еволюцията ни е заложила голяма клопка - през студените месеци на годината топлокръвните организми са длъжни да се запасяват с енергия. Всяка погълната калория организмът я складира. После, температурата на околната среда рязко се понижава и за да запази топлината за себе си, организмът създава бариера, изградена от “тлъсти” клетки, които фактически се явяват като негов термостат.
- Защо това се случва на съвременния човек?
- Може да се каже, че този начин на действие на организма идва от древни поколения. Ние вече не тичаме да си осигуряваме прехраната, имаме си достатъчно топли дрехи. Не ни се налага да изминаваме всекидневно километри пеша. Намаляването на светлата част на деня през зимните месеци рефлекторно задвижва механизма за “натрупване” на допълнително тегло.
- Какви грешки в храненето допускаме?
- Все повече хора правят грешката да консумират храна през малките часове на нощта. Тогава тялото ни е в готовност за сън, не е способно да обработва храната толкова бързо. Затова и всичко изядено се натрупва в организма, а това не само че води до затлъстяване, но и може да да стане
причина за много здравословни проблеми
Ако в действителност огладнеете през нощта - поне яжте храни, които се разграждат лесно. Например, плодове или зеленчуци.
Най-често срещана грешка е яденето на голямо количество храна. На някои това им е навик, други не приемат храна дълго време, след това ядат прекалено много. И в двата случая това се отразява негативно на вас и вашето тегло.
За да избегнете затлъстяването, гледайте да не допускате тези грешки на всяка цена. Все пак, това, което сте направили днес, може и да е минало, но то винаги се отразява и на бъдещето. Направете така, че бъдещето ви да е светло и да се чувствате здрави, щастливи и слаби.
- Колко килограма е нормално да качим през зимата?
- За нормално се приема покачването на 3 до 4 кг. Ако качим повече, това вече е патология и се налага да вземем мерки. Трябва да не се забравя обаче, че ако зимни 3-4 кг се появят като излишно тегло, много лесно сме престъпили границата към затлъстяването. Това вече е хормонален проблем, възможни са сериозни проблеми със здравето - на съдовата система, на ставната и др. Не трябва да допускаме това да ни се случва. За това е необходимо да се опитаме да не допуснем зимното покачване на теглото. Даже, напротив, можем и да отслабнем.
- Можем ли да си помогнем сами?
- Най-важното е да не предизвикваме организма си да трупа килограми. От тлъстата и сладка храна получаваме в достатъчно количество от хормона на удоволствието. Но той може да се “изработи” и в спортната зала. Не е необходимо да вдигаме тежки щанги, можем и да плуваме, да използваме уредите във фитнеса, дори да потанцуваме. В момента танците са на мода, при тях има много движение.
- Каква трябва да бъде зимната ни диета, за да не затлъстяваме?
- Наличните продукти през зимата са коренно различни. Свършват ни домашните запаси от плодове, зеленчуци,
остава ни киселото зеле
В магазините има пресни продукти, но са скъпи като цена. Започваме да се храним с по-калорийна, по-тежка, мазна храна, от която качваме килограми.
- Трябва ли да спазваме нискокалориен хранителен режим?
- Ако няма опасност от затлъстяване, никого не съветвам през зимата да спазва такава диета, защото ще изпадне в дълбока депресия. Ако искаме да опазим теглото си, трябва да заменим вредните сладости с полезни. Вместо захар да добавяме в кафето или чая заместител. Вместо с торти и други сладкиши да се храним с изсушени плодове.
Важен е равномерният ритъм на приема на храна. Хубаво е да става по едно и също време, за да се оптимизира производството на стомашни сокове. Много се говори за проблемите със съня при смяна на часовите пояси, но на същия стрес при 7 часа разлика е подложена и храносмилателната система при промяна на ритъма на хранене.
При пътуване това няма как да се избегне, но е излишно човек да си го причинява по желание с ядене по различно време. Особено ако се
поглъщат неразумно големи порции
Което неминуемо се получава и при ядене веднъж дневно. Такъв начин на живот води до повишена секреция от панкреаса и едновременно изостря глада и апетита.
- Следователно не помага за намаляване на теглото...
- Много редки са случаите на добро здраве при хранене само веднъж дневно, както сам е разказвал за себе си ген. Владимир Стойчев - известният военен, политически и спортен деец от близкото минало, представял се отлично не само на фронта и в дипломацията, а и на олимпиади и международни конни състезания. Но изключенията само потвърждават правилото.
Основният проблем на съвременния българин е, че не закусва, обядва на крак - най-често сандвич с кафе, и когато се прибере вечер изгладнял, изпразва хладилника. При подобен хранителен режим лесно се трупат килограми от най-рисковия вид - около корема. Затова съветвам да се яде 3-5 пъти, но по малко. И ако се налага редукция на теглото, определянето на конкретния режим да става след консултация със специалист.
- Има ли универсални правила за хранене?
- За хората с повече излишни килограми е универсално правилото на обяд да останат само на салата, а ако са по-гладни - да прибавят слънчогледови или тиквени семки или някакви сурови несолени ядки.
Много полезни вечер са лукът, чесънът, празът - 3-те естествени антибиотика с чудесно противораково и антисклеротично действие.
Ако се храним много често, макар и помалко, храносмилателната ни система няма почивка. Тя се затлачва и се появяват проблеми. Още по-лошо е, ако цял ден сме на кафе и цигари, а вечерта приемаме големи количества най-разнообразна храна - много животински продукти, различни по вид, плюс храни от бяло брашно и бяла захар. А най-лошо е, ако последното е съчетано с много алкохол.
Иглотерапията понижава апетита
Специалист диетолог ще избере най-безопасната от физиологична гледна точка за организма ви зимна диета. Би могло да се помогне и с рехабилитация, например с акупунктура. Иглотерапията понижава апетита на пациента, спомага за активизиране на процесите на изгаряне на мазнините. Така ще се отървете не само от повечето си килограми, но ще се получи и общ оздравителен ефект върху организма. Иглотерапията спомага за увеличаване на хормона на удоволствието, премахва мрачното настроение, както и ще ни избави от стреса и зимната депресия.
Люба МОМЧИЛОВА, в. "ДОКТОР"