Качеството на въздуха в Пловдив е обект на дискусии и съдебни дела вече цяло десетилетие. Ситуацията се подобрява по отношение на вредните газове, но остава проблемът с високото съдържание на фини прахови частици.
Защото темата наистина е важна за бъдещето на града и хората, които живеят тук, вестник "Марица" обявява месец под наслов "За по-чист въздух в Пловдив". Инициативата ни започна с обществена дискусия между граждани, специалисти, еколози и представители на общината, РИОСВ - Пловдив и EVN Топлофикация, която се проведе в сряда в сградата на Техническия университет. В поредица от броеве ще ви представим мненията на различни участници в дебата. Днес публикуваме позицията на доц. д-р Владимир Ходжев, началник на клиниката по пулмология към УМБАЛ "Св. Георги".
Фините прахови частици са особено опасни за здравето. Тези частици навлизат дълбоко в белите дробове, т.е. вредата може да се разглежда в 2 аспекта. Първият, че фините прахови частици (ФПЧ) допринасят за развитие на някои заболявания, т.е. те са причинен фактор. На първо място водят до хронична обструктивна белодробна болест, или известен още белодробен емфизем.
И също така причиняват и белодробния карцином. Тези две диагнози са много важни социални заболявания днес в България и Европа. Хроничната обструктивна белодробна болест е третата причина за смърт. А белодробният карцином - четвъртата причина за смърт в Европа. Пред тях са само инфарктите и инсултите.
Вторият аспект на вредата на ФПЧ е обострянето на някои хронични заболявания - ХОББ и пристъпи на бронхиална астма.
Също така има отношение и към сърдечносъдовите заболявания. Бих споделил пред вас някои факти, на които станах свидетел на една среща, която беше организирана под егидата на председателя на Народното събрание, с участието на министъра на екологията, кмета на София, експерти от Софийски университет и здравни експерти.
Аз също присъствах на тази среща. Така че ще споделя на национално ниво как стоят нещата, те до голяма степен преповтарят това, което е в Пловдив.
Първата причина за България това е отоплението на печки на твърдо гориво. Втората причина е транспортът и предприятията отиват чак на трето място.
Диагнозата е ясна, но ние като лекари веднага след диагнозата търсим лечението. Лечението трябва да бъде многофакторно. Не може един човек - кметът или министърът да решат проблема на 100 процента.
И ако тръгнем как да разрешим този въпрос като общество, то трябва да тръгнем от себе си - не трябва да пуша в затворено помещение, за да не застрашавам живота на другите хора. Би трябва да си взема по-малка, но по-нова кола. Да не си махам филтъра на автомобила например. Да ползвам велосипед.
По отношение на общината мерките също са известни - миене на улиците, правенето на зелени пояси. Трябва да се има предвид, че в нашите градове трябва да се изградят зелени пояси и около градовете, не само в парковете. Представете си какво се случва - 40 градуса жега, духне вятър, почвата също е източник на ФПЧ, ако няма пояси около града, които да ги уловят.
На ниво общественост и медии - медиите трябва да ни информират и да избягват сензациите. Да търсят решенията и след като се формулира един въпрос, да проследят какво се случва след това.
На ниво Народно събрание - има някои решения, които биха могли да се вземат. Като натиска върху енергийната бедност, за която стана въпрос с помощите - на нашите социално бедни хора се предоставят мокри дърва, които генерират ФПЧ.
Доколкото знам, в Германия дървата трябва да съхнат 2 г., докато си купи някой и ги сложи в камината. Оказва се, че в България Топлофикацията е нещо най-добро, но голяма част от хората по различни причини няма да могат да преминат към нея.
Отопляват се на твърдо гориво. Но, оказва се, в България няма стандарт за производството на печките на твърдо гориво, т.е. една камера ако е направена що- годе нормално, тя ще генерира по-малко частици.
Така че мерките трябва да са комплексни, взети в съгласие с нашето общество. То трябва да намери разрешение вътре в себе си.
Другото, което може да направи общината, е да се направят многоетажни паркинги. Имаше една идея да се направи под езерото един паркинг, дойдоха едни еколози и казаха: ще изсъхнат корените на дърветата, и това нещо пропадна.
В същото време обаче представете си колко коли днес обикалят центъра, за да търсят място за паркиране, и какво се отделя.
Чета това, което журналистите са написали - топлоенергията и ТЕЦ-овете, които също генерират ФПЧ. Казва се, че трябва 1 милиард инвестиция, за да стигнем наистина европейските норми.
Тоя 1 милиард обаче неминуемо би довел до повишаване на цената на енергията, т.е. нашето общество готово ли е да приеме това повишение? И от друга страна - закриваме ТЕЦ-овете и хиляди хора остават без работа. Това са въпроси, на които нашето общество трябва да отговори.
И когато се говори за пари, трябва да се има нещо друго предвид - виждате какво става с онкологичните заболявания. Белодробният карцином е на първо място. При тях лечението на един пациент струва много скъпо.
И лошият въздух също носи, освен човешки животи, и големи икономически вреди на обществото като цяло. И аз се радвам днес, че присъствам на една такава среща, която поставя въпроси, дано тя даде позитивни резултати.