“12 деца останаха без бащи! Кмете, помагай!” С тези думи през сълзи, потънали в мъка, си тръгват от портала на комплекс “Слънчев ден” край Варна десетината роднини на затрупаните под руините на хотел “Вероника” строители.

На 8 април 2015 г. привечер сградата рухна върху тях. В рамките на два дни телата на 4-мата мъже са открити под тоновете бетон. Четири почернени семейства погребаха мъката си с тях и се надяваха виновните да бъдат наказани. Делото влезе в съда през юли 2017 г. Обемът му е 4200 страници, събрани в 24 тома. Изслушани са 43-ма свидетели и 12 вещи лица, изготвили 5 експертизи Общо 12 адвокати защитаваха всички страни. След отлагани заседания по различни причини накрая процесът приключи с решение, което, както се оказа, не удовлетворява повечето страни.

На свое заседание на 4 октомври 2018-а Варненският окръжен съд намери двама за виновни за смъртта на четиримата мъже. Собственикът на фирмата подизпълнител “Дигинг” Георги Георгиев е с присъда 3 г. при общ режим, а техническият ръководител на фирма “Бултранспорт груп” Пламен Николов - 3 г., отложени с 5 години изпитателен срок. Йосиф Бисеров, на 33 г., Тодор Димитров, на 46 г., Манол Манолов, на 28 г., и 39-годишният Борислав Асенов оставят семействата си и идват във Варна да търсят работа. Йосиф има 6 деца, а Манол и Борислав - по 3. Те били забелязани да събират скрап на площадката на вече съборения хотел “Мираж” в “Слънчев ден” и извикани да работят при събарянето на съседния - “Вероника”.

Два дни работници от наетата като подизпълнител на обекта фирма безуспешно опитвали да разрушат хотела машинно. На 8 април четиримата мъже и още един - Рашко Ангелов, били вкарани да къртят колони в хотела от управителя на “Дигинг” Георги Георгиев и сина му. Георгиев обещал бонус от 5000 лева за тези, които влязат с къртачи да срежат ръчно носещи колони и асансьорни шахти на първия етаж в сградата. Самият той се изкачил по склона над хотела, за да гледа работата и да сигнализира, ако има някакъв проблем. Казал им да не се притесняват, обяснил им, че има опит в събарянето на хотели на Златни пясъци и че ще даде знак с махане на ръка, ако започне да се срутва. За падането на такава сграда Георгиев заявил, че е необходим поне половин час, през който работниците щели да имат възможност да напуснат.

Така петимата влезли в помещенията и започнали да къртят бетона около носещите колони. След като арматурата била оголена, един от тях започнал да я реже. И тогава станало необратимото. Сградата рухнала изведнъж. Рашко бил встрани и успял да избяга, а другите 4-ма останали под тоновете бетон. На мястото пристигат спасителни екипи, Гражданска защита, линейки, полиция. Районът е отцепен и издирването на затрупаните започва веднага. На 8-и привечер е открито тялото на Борислав. Два дни по-късно са намерени и другите трима мъже. Жертвите не са имали трудови договори нито с изпълнителя на проекта за реконструкция на хотела, нито с подизпълнителя, отговарящ за събарянето, нито с наетия от него друг подизпълнител.

“Синът ми и двамата ми зетьове са сред умрелите. Не ми помага това, че ще ни дадат обезщетение. Само детето ми да беше живо. За последно си говорихме, че сестра му е болна, а той ми каза да дойдем във Варна и ще я излекуваме. Вечерта голямата ми дъщеря се обади, че хотелът е паднал. Даже не повярвах. Съпругът ми беше до последно там, докато ги вадят. Обади ми се и ми вика: “Златке, не се притеснявай. Намериха ги живи. Дават им вода и хляб.” Излъга ме. Мина се половин час и разбрах, че са умрели.” Това разказа на едно от съдебните заседания Златка Йосифова, майката на Йосиф.

Патолозите бяха категорични, че мъжете са загинали веднага при срутването. Според прокуратурата при подготовката за реконструкция не били изрично посочени подлежащите на премахване елементи на хотела и как това ще се отрази на останалите, които имат носещи функции. Липсвал и проект за временното подпиране на конструкцията, не били посочени технологията, редът и последователността на демонтиране, механизацията, която ще се използва. Безотговорност, некомпетентност и пълно неспазване на правилата за безопасност от страна на строителните фирми са довели до срутването на хотела. Това са изводите на техническата експертна комисия, назначена да разследва инцидента.

Основна причина за срутването са некомпетентните действия за събарянето на сградата. В доклада е вписано, че саморазрушаването на сградата е предизвикано от изрязването на армировката и бетонното ядро на част от основните носещи конструктивни елементи. Това е довело до претоварване на останалите носещи конструктивни елементи и пълна загуба на устойчивост. При изцяло механизирано премахване на конструктивни елементи е недопустимо наличието на хора в сградата, твърдят експертите.

Комисията констатира безотговорност и липса на компетентност от страна на ангажираните строителни фирми и координатора по безопасност и здраве, които, без да уведомят проектантите, са променили етапността на изпълнение на строително-монтажните работи, като напълно са игнорирали етапа за укрепване и подсилване на конструкцията до кота 0. Варненската окръжна прокуратура внесе обвинения срещу 7 души, които би трябвало да носят отговорност за инцидента - Георги Георгиев, собственик на фирма “Дигинг”, строителния надзорник Валентин Пенчев от фирма “Инекс консулт”, консултант, изпълняващ строителния надзор и координатор по здравословни и безопасни условия на труд. От същата фирма подсъдима бе и експертката по строителен надзор Виолета Ганева.

Обвинени бяха още инспекторът по здраве и безопасност в “Планекс” и координатор по здравословните и безопасни условия на труд Валентин Тонев, техническият ръководител на обекта Мехнур Манав, Пламен Николов от фирма “Бултранспорт груп” и Йовко Русев, координатор по здравословните и безопасни условията на труд. От материалите по делото стана ясно, че за реконструкцията на “Вероника” “Слънчев ден” АД наема строителната фирма “Планекс”. Поради липса на лиценз за изнасяне на строителни материали от “Планекс” наемат подизпълнител за събарянето – “Бултранспорт груп”. На свой ред “Бултранспорт груп” наема “Дигинг”. Инспекцията по труда е издала 38 акта за констатирани нарушения.

Двамата осъдени Георги Георгиев и Пламен Николов трябва да заплатят по 100 хил. лв. кръвнина на наследниците на починалите. Останалите петима бяха оправдани. Съдът обяви, че “в условията на независимо съпричиняване с подсъдимия Георги Георгиев Пламен Николов немарливо е изпълнил правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност - на етап изпълнение на строително-монтажни работи при премахване на сградата на хотел “Вероника”. Минути след като съдът се произнесе, окръжната прокуратура обяви, че ще протестира решението. Държавното обвинение иска от втората инстанция да признае за виновни и останалите обвиняеми. Близките на загиналите също заявиха, че ще обжалват. Те искат всички виновни за смъртта на 4-мата мъже да понесат отговорността си.