Европейската комисия класира петте новини за себе си, които са я подразнили най-силно през отминаващата година.
Правилата за глобите при шофиране в чужбина, за дюнера, керамичните халби за бира и за цветните моливи, заемат първите пет места в списъка му за "Митове на годината", публикуван за Коледа.
Всички те произтичат от ново законодателство, което според Еврокомисията не е разбрано правилно от медиите и те са създали фалшиви новини, подвеждайки читатетелите си.
Обичайно, най-голямо внимание се обръща на британските таблоиди, като тяхното твърдение, че глобите за шофиране с превишена скорост ще са по-високи за британските граждани, отколкото за останалите европейци, е класирано на първо място.
От 2015 г радарите вече разпознават и чуждестранните регистрационни номера на автомобилите и пътната полиция може да изпраща фишове за превишена скорост, управление без предпазен колан и минаване на червен светофар и на шофьори, направили нарушенията в друга държава от ЕС. Тъй като мярката не е задължителна, британските власти са решили да не я прилагат към автомобилите с чужда регистрация на Острова, но това не означава, че британците са обект на преследване, в държавите, които изпращат глобите на нарушителите в чубина, пише Еврокомисията.
Второто място в годишната класация също е взаимствано от публикации на британските таблоиди и се отнася до материали за предстояща забрана в ЕС на цветните моливи и пастели.
Според Брюксел това не е вярно, а новото законодателство просто намалява допустимото ниво на олово в играчките, което ще изисква промени в моливите за оцветяване. Мярката, която ще влезе в сила от лятото на 2018 г, няма да забрани артистичните пориви на децата, а ще намали риска от отравяне с олово, брани се Комисията.
Потенциалната забрана на дюнерите, която разтърси германския жълт печат през декември, заема третото място в класацията. Тя бе свързана с отказа на комисията за безопасност на храните в Европейския парламент да приеме предложеното от Еврокомисията разрешаване на фосфатите в месото за дюнерите. Еврокомисията обясни, че няма друг начин да се удължи срока на годност на замразеното месо за дюнери, докато евродепутатите настояваха, че фосфатите увеличават риска от инфаркти и други сърдечни заболявания. В крайна сметка на Европейския парламент не му достигнаха 3 гласа да блокира решението и законодателството за фосфатните дюнери ще бъде прието до няколко месеца.
През лятото Еврокомисията опроверга дописките, че ще забранява пържените картофи като опасни за здравето. Тогава се вдигна такъв шум, че валонският парламент в Белгия излезе с нарочна декларация в защита на картофите, в която заклейми Еврокомисията. В последствие се оказа, че Европейската комисия намалява лимитите за наличие на акриламид в готовите и полуготови храни по препоръка на Европейската агенция за безопасност на храните. Според учените кристалът, който се образува при пържене и печене, увеличава риска от рак във всички възрастови групи, включително при децата.
На Брюксел се наложи да се обяснява и за регламента за чашите за напитки в заведенията, според който върху всяка чаша трябва да има изписана мярката на нейния обем, заедно с черта, докъдето тя трябва да бъде пълна.
Заради изискването в Директивата за мерките германският печат се изпълни от статии, че ще бъдат забранени баварските керамични халби, тъй като те не са прозрачни и не може да се отбележи докъде трябва да стига бирата. На някои места се стигна до там да се твърди, че халбите ще бъдат забранени и за газирани напитки, възмущават се в Брюксел.
Това не е вярно, настояват чиновниците, според които мярката върху чашите е само в интерес на клиентите, а глинените халби не са включени в регулацията.