Не очаквам голяма война, по-скоро ще продължи да се развива тази несигурност и конфликтите в Близкия Изток. А турският президент Ердоган се опитва да възстанови по някаква форма едноличната авторитарна власт в Турция. Той ще се опита да предотврати създаването на кюрдска държава. В момента турските войски водят война на сирийска територия. Но там много интересно му се оплетоха връзките и интересите с американската страна в региона. Това заяви пред "Събуди се..." евродепутатът Ангел Джамбазки. В студиото той коментира думите на премиера Борисов, че напрежението на Балканите е огромно, а Третата световна война е на прага ни.
"Светът се промени тотално и това е особено осезателно от началото на 90-те години", заяви на свой ред журналистът Петър Волгин. "Еднополярният свят в момента се разцепва на много парчета. Виждаме възраждането на Русия, виждаме Китай, който става все по-мощна държава, виждаме един изморен хегемон в лицето на САЩ, който не може да изпълнява вече това, което мислеше, че някога може да изпълни. Голяма част от света не иска този хегемон", допълни той.
Скандала "Скрипал" също бе коментиран в студиото. "Много е странен този скандал. Официалното становище, зад което застават редица европейски страни и България също, е, че Русия иска да се саморазправи със своите шпиони. Но Скрипал можеше да бъде премахнат по десетки други начини. Какъв е смисълът да го убиват дни преди президентските избори?!", попита Волгин и допълни: "Не е хубаво България да влиза толкова твърдо в една ситуация, където няма никакви доказателства и всичко се крепи на твърденията на Тереза Мей и разни други официални лица".
Ангел Джамбазки допълни: "Има международно право, има двустранни задължения. Без да съм адвокат на никого, руската страна поиска да бъдат представени доказателства, образци. А вместо доказателства, министър-председателят на Великобритания постави ултиматум, но такъв ултиматум може да постави областният управител на Пернишко, не на Великобритания. Това обаче донесе позитиви на британското общество - когато нещата във Великобритания не са добри, Русия е добрият вариант - "руската заплаха" винаги е обединителен момент за британското общество". Според Джамбазки случаят "Скрипал", раздухан от Лондон, измества акцента от сериозния проблем на Великобритания със Северна Ирландия.
Волгин заяви на свой ред, че скандалът, раздухан от Великобритания, има още една причина. Освен колосалната предстояща победа на Путин на президентските избори, това е и изявлението на руския президент от 1 март, когато Москва демонстрира новите си оръжия. Тази дълбока конспирация Волгин мотивира с "Политиката на взаимното сдържане държеше света в равновесие е го пазеше от война".
В края на разговора бе коментирано и поведението на руския патриарх Кирил в края на визитата му у нас по повод 140-та годишнина от Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.)
"Никой чужденец и никъде не може да идва в България и да си позволява език, който не е достоен за неговия ранг. Патриарх Кирил се постара много, за да събуди русофобските настроения у нас. Той се държа неуважително и неуместно. Ако Русия иска да се държим с нея уважително, тя трябва да се държи уважително и с останалите държави", заяви Джамбазки.
"Грешката на патриарх Кирил беше, че сбърка адресата - мястото и човека", отбеляза Петър Волгин.
А думите на турския президент Ердоган, че страната му е на прага от военен конфликт, евродепутатът коментира така: "Този човек може да изнесе вътрешните си проблеми навсякъде и може да разгори война на Балканите, в Косово".