Извън лекарите, които продължават да приемат отровени от Якоруда и правят аутопсии и ексхумации, вчера, в последния работен ден на годината, със случая бяха заети само 3-ма разследващи полицаи от Разлог, които продължаваха разпитите на свидетели и съседи на пострадалите. За това съобщи прокурор Георги Мадолев от Окръжна прокуратура в Благоевград, който по телефона от Благоевгрд се интересуваше как вървят нещата в Якоруда.
„Нямам представа дали се проверяват и заведенията в общината за продажба на отровната ракия, не сме стигнали до никъде и с установяването на производителя на ментето”, съобщи Мадолев, цитиран от вестник "Струма". То вече категорично не може да бъде наречено ракия, защото вчера лабораторията на „Пирогов“ откри в него метилов спирт с изкуствени оцветители и овкусители.
От Областната управа в Благоевград съобщиха, че още в понеделник областният управител Бисер Михайлов се е свързал с всички възможни институции, които имат отношение към проблема - Агенцията по храните, РЗИ, Министерството на здравеопазването, митница Благоевград, полиция, прокуратура и др., за да стиковат действията си.
От Агенцията по безопасност на храните в Благоевград вчера обаче обявиха, че не работят по случая с отровната ракия, защото питиетата не били „в техния ресор“.
Същият отговор прозвуча и от шефа на Регионалната здравна инспекция в Благоевград д-р Михаил Кметски.
„Само полицията има отношение към незаконното производство на алкохол, РЗИ и Агенцията по безопасност на храните нямат правомощия за контрол в тази посока”, заяви д-р Кметски. „Оказва се, че няма кой да контролира алкохолните напитки освен Агенция „Митници“ и една дирекция в Министерство на икономиката, но в случая с натравянията в Якоруда не става дума за лицензиран и официален цех за производство на алкохол, за да подлежи на проверки от двете институции, и казусът отново е с препратка към полицейско разследване”, допълни той.
„Ние като инспекция се стремим да координираме дейността на спешните центрове и многопрофилните болници по отношение на наличие на свободни легла и преразпределяне на пациенти. В тази връзка от болница ПУЛС декларираха готовност да приемат пациенти при нужда, но се надявам, че няма да има повече натравяния. РЗИ - Благоевград няма специализирана лаборатория и затова изследванията на пациентите, настанени в болницата, се изпращат в лабораторията по токсикология в „Пирогов“, обобщи д-р Кметски.
Оказа се, че и за митницата отравянията в Якоруда не са техен проблем.
Вчера началникът на Митница Югозападна Георги Александров не вдигаше телефона, но митничари довериха, че все още никой от разследващите не е поискал от тях да започнат проверка на казаните за варене на ракия в Якоруда. От началото на годината в Пиринския край били издадени валидни удостоверения за регистриране на 103 казана за дестилация, но сред тях няма нито един в Якоруда, показва справката на Агенция „Митници". До вчера никой от митничарите не беше тръгнал да търси нерегистрирани казани в общината, вероятно заради насоката, която прокуратурата в Благоевград даде на разследването - че смъртоносната течност е купена от друго място, при това не е варена в казан, а става въпрос изцяло за химия.
Въпреки че до сряда имаше вече 6 жертви, община Якоруда така и не обяви ден на траур. Колата на кмета Нуредин Кафелов вчера е била до обяд паркирана пред общината, но самият той от 6 дни не си вдига телефона, чийто оператор непрекъснато съобщава, че „в момента няма достъп до този номер“.
От началото на трагедията до момента не са се събирали и общинските съветници, за да решат как могат да реагират в тази ситуация.
„Снощи /б. р. - във вторник вечерта/ си пристигна от чужбина майката на починалия Вайдин Мисанков, която закъсня за погребението му, жената даде съгласие за ексхумация, но близките на първото починало момче отказаха да се изравя тялото”, разказа за вестник „Струма“ съветникът Мехмед Молласали. „Всички в Якоруда се чудим какво става, никой нищо не казва официално, никой нищо не знае, само броим погребалните церемонии, а местният ходжа Мустафа се е хванал за главата, не може да им насмогне.”
Според източници на вестник „Струма“ в Якоруда до момента няма нито едно затворено заведение въпреки многобройните сигнали, че отровната ракия се е продавала и по кръчми и барчета между Якоруда и велинградското с. Света Петка. В понеделник няколко заведения затвориха, вероятно за да унищожат количеството отрова, доставено им от Тайфи, но във вторник отвориха пак и всичко си продължи по старому, разказа един от местните кибици, изкарващ времето си на площада, който е средище на всички клюки в малкото градче.
Междувременно наши информатори съобщиха и нещо доста любопитно - в понеделник, когато полицията започна масови обиски заради първите починали, двама от работниците на Тайфи в дърводелския цех рано сутринта излели 3 бидона с течност в река Места, а после запалили бидоните. Това било видяно от работещи на бензиностанцията, която се намира на отсрещния бряг на реката, точно срещу дърводелския цех.
Якорудчани са на мнение, че едно от местата, където се продава отровният алкохол и цигари без бандерол, е магазин в кв. "Лазарец" в Якоруда. Редакцията на вестник „Струма“ разполага с името на собственика му и схемите, по които се доставя и продава нелегалната стока. Местен жител е подготвил сигнал с точния адрес до ДАНС, но ако службата въобще се задейства, то най-вероятно ще е след празниците.
Засега държавата не бърза да се задейства и да открие източника на смъртоносния алкохол, а в Якоруда броят покойниците и всеки ден още някой влиза в реанимация.