Депутатите отново се хванаха за гушите за Закона за приватизация и следприватизационен контрол и поправките, станали печално известни като Закона "Домусчиев". 

Припомняме, че само дни след като поправките бяха приети единодушно в икономическа комисия, а след това и в пленарна зала само с 22 гласа против, президентът наложи вето, а премиерът Бойко Борисов даде ясно да се разбере, че закона трябва да бъде оттеглен. 

Ако спорните текстове не се извадят от Закона за приватизацонен и следприватизационен контрол, ще се нанесат загуби за стотици милиони левове. Това каза народният представител от ПГ на „БСП за България“ проф. Румен Гечев по време на дебатите по президентското вето по Закона за приватизационен и следприватизационен контрол. „В няколко пункта искам да изразя нашата позиция. Първо уважаеми колеги въобще не става дума само за една отделна фирма“, каза проф. Гечев. По думите му тук става въпрос за десетки ВЕЦ-ове, БТК, „Булгартабак“. Става дума за стотици милиони левове, а не за отделна фирма“, каза проф. Гечев. По думите му депутатите не могат да направят втори подарък на приватизаторите. 

Ще подкрепим с гласуване ветото на президента за трети и четвърти параграф от Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Без значение до каква степен подкрепяме мотивите, които е предложил. Това каза от парламентарната трибуна председателят на правна комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов в дебатите по ветото на президента Румен Радев върху последните промени от Закона за приватизация и следприватизационен контрол. „След като случаят беше повторно поставен на вниманието на Народното събрание от президента, заслужава повторно обсъждане“, посочи той. „Президентът говори за съмнение по отношение на защитата на публичния и частния интерес“, обясни Данаил Кирилов. „Винаги сме били на позиция, че при всяко такова колебание трябва да се направи стъпка назад и да се дискутира още веднъж“, заяви депутатът от ГЕРБ.

Приемането на президентското вето е задължително, но генералното решение е в парламента да има повече хора, които милеят за националния, а не за частния интерес. Това каза заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков по време на дебатите по президентското вет. Според Зарков тези, които обещават на заинтересовани лица, че спорният законопроект ще мине, не биха искали да се ангажират с неформалния си ангажимент. Той разкритикува Министерски съвет, че предпочита законопроектите, разработени в министерства, да се внасят от народни представители. „Това важи с особена сила, за най-голямата парламентарна група, за гръбнака на това управление, за партия ГЕРБ, без която тези законопроекти не могат да видят бял свят“, допълни Зарков. Според него ГЕРБ внасят законопроекти чрез техни партньори или отделни народни представители. „Хитрината е много проста. Трябва да си осигурят ход. Ако стане скандал, той е за сметка на друг“, каза Зарков. По думите му е добре, че това вето ще бъде прието, но това съвсем не е достатъчно. „Благодарение на президента на Републиката днес ще предотвратим ощетяването на българската хазна, но голямата опасност за българската демокрация, Конституция и парламентаризъм остава. Тя се крие в начина на функциониране на това Народно събрание“, допълни Зарков.

Колегата му Валери Жаблянов добави, че ГЕРБ са властта на олигархията. "Ситуацията не е хумористична. Тя е сатирична. Няма как да приемете законодателни поправки, които дават възможност на частен магнат в резултат на нарушение на закона да прибере 60 млн. лв.", допълни Жаблянов. По думите му ГЕРБ ще загубят следващите избори и в парламента ще останат само 30 души. При следващото излизане на трибуната за реплика той намали бройката на 15.