Кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов дарява ценни книги и документи на Историческия музей в града. Той ще ги връчи утре, когато Карлово ще чества 138 години от Освобождението на Карлово. Дарението съдържа „Книга за Васил Левски” от 1941 г., издадена под редакцията на Стефан Каракостов. Тя включва писма, статии и песни, както и историческия очерк „Храмът „Свети Николай” от 1949 г. с автор Никола Славчев, посветен на 100 годишнината от построяването на една от карловските църква.

Автентичен документ, датиран от 11 март 1918 година на тогавашния председател на Градското общинско управление, в който се съобщава, че на 4 март 1918 г. е създаден Инициативен комитет за построяването на железницата Карлово – Пловдив също ще стане притежание на Историческия музей в града. От него става ясно, че в инициативния комитет за построяването на железопътната линия влизат видни карловци сред които Тодор Сахатчиев, Иван Евстатиев Гешов, Иван Вазов, Борис Вазов, д-р Димитър Киров, Васил Тантилов – син на Матю Тантилов, арх. Лазаров, Павел Патев. Документът е подписан от представителите на всички съществуващи по това време в карловска околия партии, които по този начин са подкрепили идеята за изграждането на железницата Карлово – Пловдив.

Д-р Кабаиванов е закупил ценните архиви с лични средства и с любезното съдействие на собственика Информационна агенция „Фокус” Красимир Узунов, за което лично му благодари.