"Решението е окончателно, въпросът е приключен" - под това заглавие турският в. "Миллиет" цитира думите на президента Реджеп Тайип Ердоган във връзка с възраженията на основната опозиционна сила Народнорепубликанската партия (НРП) срещу референдума на 16 април, информира БТА.

НРП обяви, че може да отнесе жалбата си с искане за анулиране на референдума до Конституционния съд или до Европейския съд за правата на човека, след като турската Висша избирателна комисия (ВИК) отхвърли нейното и на още две опозиционни сили (Демократичната партия на народите и извънпарламентарната Отечествена партия) искане за анулиране на вота заради нередности.

"Решението на ВИК е окончателно. Този въпрос приключи. Беше решено с гласовете "да" на 52 процента от моя народ. Тази работа не е в областта на компетенциите на Конституционния съд или Европейския съд за правата на човека. Никой няма право да проявява неуважение към волята на народа", заяви Ердоган.

По повод доклада на мисията наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Ердоган каза, че те би следвало да са безпристрастни и независими. "Но как да вярвам на безпристрастността на ОССЕ", запита президентът.

Същото изказване на Ердоган пред телевизия А Нюз цитира на първа страница днес и проправителственият в. "Сабах". "Вижте с кои работи Европа", заяви президентът и показа снимки на наблюдатели от ОССЕ, на които "те са заедно с терористи и застъпници за вот с "не" на референдума". Ердоган поясни, че на една от показаните фотографии е заснет германският депутат от Левите Андрей Хунко, който е и член на мисията наблюдатели на ОССЕ в Турция, докато оказвал подкрепа на кампанията за гласуване с "не" на референдума, а пред него се вижда разгърнато знамето на Кюрдската работническа партия (ПКК).

"Интересното е, че човек, дошъл тук като член на ОССЕ, би следвало да бъде независим и безпристрастен", каза Ердоган. "Когато изпращате в Турция подобен човек, мога ли аз да вярвам на безпристрастността и независимостта на ОССЕ", запита още той.

Опозиционният в. "Сьозджу" обаче пише, че независимо от усилията на Ердоган да сложи край на полемиката около резултата от референдума, дискусията не стихва. Изданието цитира редица мнения, които поставят под въпрос честността на вота. Според изключения от Партията на националистическото действие (ПНД) поради вътрешна опозиция депутат Юсуф Халачоглу, неподпечатаните бюлетини, хвърлили най-голяма сянка върху референдума, са били използвани съзнателно и са щели да послужат като причина за анулиране на референдума, ако гласовете с "не" бяха от над 60 процента.

Става дума за спорното решение на турската ВИК да приема бюлетини без печат, взето в последния момент и касаещо около 2,5 милиона гласа. Това беше и една от причините наред с други нередности, с които бе мотивирано искането на опозицията за анулиране на референдума.

Според друго от мненията на опозиционните представители, цитирани от "Сьозджу", в случай че ВИК бе приела искането на опозицията за анулиране на референдума, членовете й е щяло да бъдат обвинени за членство във ФЕТО (Фетхуллахистката терористична организация).

Проправителственият в. "Стар" определя лидера на НРП Кемал Кълъчдароглу като "местния актьор на един глобален сценарий". Според изданието "НРП е най-големият поддръжник на ОССЕ, която създава мотив за Запада, търсещ повод да се намеси във вътрешните работи на Турция".

"Кълъчдароглу се опитва да обърне поражението на референдума в средство за международен натиск върху правителството и създаване на хаос в Турция", пише още "Стар" в публикацията, озаглавена "Западът пише, НРП играе".