ЕС удължи днес с една година санкциите срещу бившия украински президент Виктор Янукович и 12 души от най-близкото му обкръжение. За четвърта поредна година те са лишени от достъп до сметките си в европейски банки по подозрение, че са откраднали и изснесли от страната огромни суми държавни средства.

Списъкът, който е в сила до 6 март догодина, обаче е по-кратък след като бившият депутат и бизнесмен Сергей Клюев е ексминистърката на правосъдието Олена Лукаш са отпаднали от него заради липса на достатъчно доказателства, предоставени от украинските власти.

Решението за изваждането им идва, след като през януари Съдът на ЕС установи Сергей Клюев, който е брат на шефа на президентската администрация, и бившият премиер Сергей Арбузов, са били неоснователно включени в него през 2014 и 2015 г. Според магистратите фактът, че срещу тях се води разследване в неевропейска държава, сам по себе си не е достатъчен да им бъдат замразявани сметките.

Базираните в Люксембург магистрати обаче оставиха без последствие жалбите на други украински министри, които също се обърнаха към тях с мобла да им бъде дадена възможност да ползват парите си в европейските банки. Всички те, включително бившите премиери Сергей Арбузов, Микола Азаров, екс главният прокурор Виктор Пшонка, както и синът на Янукович Александър, получиха днес от Съвета на ЕС удължаване на санкциите. Шефът на президентската администрация Андрей Клюев също е оставен в списъка на ЕС, чака все още решение на европейския съд по своята жалба срещу включването му сред санкционираните.

Европейският съюз налага пет вида санкции във връзка с войната в Украйна, включително за окупирането на Крим, които включват замразяване на банкови сметки, ограничения в търговията с технологични производства и нефто и газодобиващи технологии.

Следващите санкции по Украйна, които ще се гледат по време на Българското председателство на ЕС са заради анексирането на Крим и Севастопол. Решение по тях трябва да се вземе преди 23 юни. По тези рестрикции на европейските граждани и фирми е забранено да внасят стоки от Крим, да изнасят определени стоки и технологии, да инвестират в някои сектори и да организират туристически пътувания на полуострова. В отговор на европейските санкции руският президент Владимир Путин наложи забрана за внос на хранителни продукти от ЕС в Русия, които са в сила от 2014 г.