Европейският парламент се съгласи днес всички европейски граждани да бъдат проверявани от службите за сигурност при влизане и излизане от ЕС.
Мярката беше поискана след атентатите в Париж, за да могат службите да контролират движението на евентуални терористи и завръщащи се в Европа бойци на "Ислямска държава".
Документите на всички европейци ще се проверяват по същия начин на границата, както за останалите чужденци.
Те ще се сверяват с базите данни за издирвани лица на Интерпол и Европол, както и сред подозираните, че са се радикализирали, в Шенгенската информационна система и сред сигналите за изгубени или откраднали паспорти и лични карти.
Според отговорничката на парламента по досието, румънската евродепутатка Моника Маковей, систематичните проверки са задължителна стъпка за гарантиране на сигурността на гражданите.
И досега граничните власти можеха да проверяват документите на европейските граждани, както на тези, които се движеха вътре в Шенген, така и на тези, идващи от нешенгенски държави. Тези проверки обаче бяха на случаен признак и при повишен риск. Властите не бяха задължени да ги сверяват срещу всички полицейски и гранични бази данни, а само да видят дали са валидни.
Сега контролът ще бъде упражняван върху всички преминаващи, както на влизане, така и на излизане от ЕС.
Проверките ще се осъществяват, както на летищата, така и на сухопътните КПП и на пристанищата.
Засиленият контролен режим ще удължи времето за пресичане на границите. Ето защо, ако оценката на риска позволява, полицаите ще проверяват само определени групи хора. Например такива, идващи или отиващи към определени държави или отговарящи на определено описание.
В този случай пак ще се гледат документите на всички, но част за част от пътниците ще се установява само валидност на документа и самоличност, а за други - ще се чака потвърждение, че не са регистрирани сред издирвани и високо рискови лица.
Тези облекчени проверки ще се прилагат само за срок от 6 до 18 месеца, докато съответните летища не адаптират инфраструктурата си така, че да позволят повече пътници да могат да преминават през гишетата на граничарите за по-бързо. След като сегашното разпределение бъде променено, задълбочените инспекции стават задължителни.
Новият режим, който се очаква да влезе в сила след няколко седмици, няма да се прилага само в Обединеното кралство, Ирландия и Дания, в чийто членски договори за ЕС, са записани изключения от следването на някои общи политики, свързани със сигурността.
Промяната в правилата е в отговор на терористични атентати в Европа като тези в Брюксел, Париж и Берлин, както и на феномена "чуждестранни бойци". Последните са европейски граждани, които се присъединяват към терористични групи в конфликтни зони, като "Ислямска държава" в Сирия и Ирак.
469 депутати подкрепиха новия режим за паспортни проверки, 120 бяха против, а 42-ма се въздържаха.