Британският вестник "Гардиън" се спира на тежките проблеми, пред които се изправя новият американски държавен секретар Рекс Тилърсън само часове след утвърждаването на номинацията му в Сената и след безпрецедентно дълга и необичайно болезнена процедура.

Още в заглавието всекидневникът посочва, че Тилърсън "трябва да спечели битки в страната, преди да се изправи пред войни в чужбина".

"Гардиън" изрежда куп кризи и проблеми, които Тръмп вече е създал на своя външен министър само за първите две седмици на президентството си преди утвърждаването на Тилърсън: отблъскването на американски съюзници в арабския и ислямския свят със забраната за приемане на бежанци, отприщването на вълна от недоволство в самия Държавен департамент, довела до напускане или уволнение на над хиляда опитни дипломати, дипломатическа буря в отношенията с Мексико (заради прословутата стена по границата), много спорна акция на американските спецчасти в Йемен с "ужасен край", дрънкане на оръжие от новия президентски съветник по националната сигурност Майкъл Флин, крайно изострило отношенията с Иран и нажежило обстановката в Залива, обидно отношение на самия президент към лидера на един от най-близките съюзници на САЩ - Австралия, и пр.

Отбелязвайки по-специално кадровата криза в Държавния департамент след масовото напускане на над хиляда дипломати, "Гардиън" посочва, че това не е рядкост при смяна на президентите, но необичайното е, че Тръмп още не им е назначил заместници.

А процедурата за назначения на ключови постове в Държавния департамент отнема месеци, което ще принуди Тилърсън да работи дълго време със сериозни празноти в екипа си.

Това далеч няма да е като да управляваш "ЕксонМобил", отбелязва вестникът, визирайки бившата му компания. Първото нещо, което той трябва да каже на оставащия там персонал, е да ги увери, че ще ги защитава, за да може да се опира на подкрепата им и да си върши работата.

"Само след като изгаси вътрешните пожари, Тилърсън ще бъде в състояние да се фокусира върху останалите пожари, които Белият дом успя да подпали преди неговото влизане в Държавния департамент. Той ще има да се чуди дали тези пожари не са запалени умишлено от "идеологическите смутители" около Тръмп, като неговия "главен стратег" Стийв Банън и друг важен съветник - Стивън Милър, преди неговото утвърждаване и преди той да започне опити за по-умерен тон на администрацията към чужбина."

При наличието на толкова очевидни вътрешни противоречия между самите главни фигури в администрацията предстоят неизбежни колизии, отбелязва всекидневникът. Тилърсън тепърва ще трябва да открива с колко реална власт ще разполага върху външната политика. Това ще стане ясно още при първата среща на Съвета за национална сигурност, в който"главният смутител" Банън - очертаващата се силна фигура зад трона, получи постоянно място, отбелязва изданието.

Бившият тексаски петролен магнат, който няма нито ден правителствен опит, се изправя пред гигантски предизвикателства по света в близките месеци, но някои от най-големите и най-ранните му битки ще бъдат във Вашингтон, заключава "Гардиън".
 

/БТА/