Гърция планира да премести 20 хиляди бежанци от източната част на Егейско море и да ги настани в апартаменти и жилища в малки градчета, съобщава в. "Прото тема".
Министерството за миграционната политика е разработило план, който предвижда в градчета с население до 15 хиляди жители и с проблеми в икономиката да бъдат подслонявани до 1 500 бежанци в наемани от държавата жилища от частни лица.
Местни заведения пък ще получават купони като възнаграждение за изхранване или за други услуги, които ще предоставят на мигрантите, предаде БТА.
Планът се основава на модела, който град в областта Беотия, Централна Гърция, наскоро създаде, като прие в наети от държавата апартаменти около 290 бежанци, чийто брой се очаква да нарасне до 500.
С това преместване на бежанци и мигранти правителството в Атина цели да ограничи натиска от престоя на бежанци в източната част на Егейско море и в приемните центрове, като в същото време това да има и икономически ефект за малките населени места, на които по този начин ще бъде осигурена работна ръка, смята изданието.
Прочетете още
- 15:11 Пазарджиклия заседна на пясъка на плаж в Халкидики, дърпаха го с багер СНИМКИ
- 19:01 Нова звезда на винената карта на България: Семейна изба печели отличие след отличие
- 17:13 Загиналата на пешеходната пътека във Велико Търново е съпруга на известен художник
- 17:00 Русинова: Докато държавата работи до 17:30 ч., камионите убиват денонощно