Каталунските сепаратистки партии спечелиха достатъчно гласове на вчерашните регионални избори, за да възвърнат крехкото мнозинство в регионалния парламент и да дадат нов импулс на политическата си борба за независимост от Испания, съобщи Асошиейтед прес.

Едва ли обаче това може да се нарече категорична победа, тъй като сепаратистите загубиха подкрепа в сравнение с предходното гласуване през 2015 г., а партия, бореща се Испания да остане единна, за първи път стана най-голямата политическа формация в каталунския парламент.

Резултатът остави повече въпроси, отколкото отговори за бъдещето на испанската автономна област, където дългогодишният тласък за независимост доведе до челен сблъсък с испанското правителство преди два месеца.
Вчерашният вот също така е удар за испанския министър-председател Мариано Рахой, който разпусна каталунския кабинет и обяви предсрочни избори с надеждата да не позволи на сепаратистите да се върнат на власт.

Вместо това изходът от изборите бе в полза на беглеца и бивш каталунски лидер Карлос Пучдемон, който води кампания от Белгия, където избяга от съдебно разследване в родината си заради опита да откъсне Каталуния от Испания. Разследването би могло да доведе до обвинения в бунт и противодържавна подривна дейност, които могат да го вкарат за десетки години в затвора.

Пучдемон, който получи най-много гласове от всички сепаратистки кандидати, приветства резултатите с удовлетворение и ги нарече удар за централното правителство на Испания.

"Испанската държава е победена", каза Пучдемон. "Мариано Рахой получи шамар в лицето от Каталуния"
В телевизионно обръщение от Брюксел, 54-годишният бивш журналист не разясни дали ще се опита да се върне у дома, където има издадена заповед да бъде арестуван.

Другият голям победител беше Инес Аримадас, водещият кандидат на поддръжниците на оставането на Каталуния в кралството. Взимайки 25 процента от гласовете, пробизнес партията й "Гражданите" спечели 37 места, които я правят най-голямата фракция в 135-местното регионално събрание.

"Отцепническите сили повече не могат да твърдят, че говорят от името цяла Каталуния", каза Аримадас, обещавайки, че нейната партия ще продължи да се противопоставя на сепаратистите. "Ще продължим да се борим за мирно съвместно съществуване, здрав разум и за Каталуния за всички каталунци".

Но партиите, искащи независимост - Пучдемоновата "Заедно за Каталуния", "Републиканска левица на Каталуния" на вкарания в затвора бивш каталунски вицепремиер Ориол Жункерас и антикапиталистическата "Кандидатура за народно единство" - общо спечелиха 70 места, с две над необходимата бройка за мнозинство, но също така две по-малко, отколкото имаха в предишния парламент. Трите групи не успяха да спечелят мнозинството от гласовете, тъй като получиха 48 процента.

"Гражданите" и другите формации, противници на отцепването на Каталуния - Испанската социалистическа работническа партия, "Каталуния заедно" и Народната партия - събират общо 52 процента от гласовете.

Само че каталунският изборен закон гарантира по-голяма относителна тежест на гласовете в по-малките населени места, където сепаратистите имат силна подкрепа. По тази причина трите сепаратистки партии са с по-малък процент от гласовете, но получават абсолютно мнозинство в регионалния парламент като брой места (70 от 135).
Избирателната активност бе рекордна - близо 82 процента от имащите право да гласуват 5,5 милиона избиратели се явиха пред урните. (БТА)