Природозащитната организация "Грийнпийс" огласи 248 страници от поверителни документи по договаряното Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТТИП) между ЕС и САЩ, съобщи "Дойче веле". Те разкриват как Вашингтон подлага европейските столици на силен натиск.
Според неправителствената организация договаряното сега партньорство трябва да бъде изоставено и преговорите да започнат от нулата. Европейската комисия трябва да признае, че не е информирала обществеността за условията по сделката, и "да натисне бутона рестарт" на преговорите по търговско споразумение, коментира Юрген Книрш, търговски експерт от "Грийнпийс", цитиран от в. ”Сега”.
Според документите, цитирани от германски медии, правителството на САЩ е оказвало натиск на Европейския съюз да смекчи или дори да премахне защитата на околната среда и потребителите в преговорите по съвместното споразумение за свободна търговия. Вашингтон е заплашвал ЕС да блокира усилията за облекчаване на износа на европейски автомобили, ако Европа не склони да разреши продажбата на още американски земеделски продукти, както и на генномодифицирани продукти в Европа.
В САЩ е разрешено отглеждането на над 170 ГМО култури, от които само 1 е позволена за отглеждане в ЕС. САЩ отказвали и да отстъпят пред ЕС по въпроса за замяна на частните арбитражи при разглеждане на търговски и инвестиционни спорове с прозрачни национални търговски съдилища. Вашингтон също така се противопоставял и на европейския принцип, че продуктите могат да бъдат разрешени за продажба само ако се докаже, че не са вредни за човешкото здраве и околната среда.
Преговорите по ТТИП бяха водеща тема в разговорите между президента на САЩ Барак Обама и германския канцлер Ангела Меркел при посещението на Обама в Германия миналата седмица. Преговорите по ТТИП се водят при плътно закрити врати, на депутатите в европейските страни се позволява да четат част от преговорните документи при пълна секретност.
Европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом коментира в блога си вчера, че има много недоразумения около изтеклите документи. Според нея документите, представени от "Грийнпийс", отразяват "позициите на всяка страна в преговорите, нищо повече". Тя посочи още, че "не трябва да бъде изненада, че има области, където ЕС и САЩ имат различни виждания".