Храбрият войник Гюро Михайлов за пореден път ще напусне поста си пред Военния клуб в Пловдив. Монументът ще бъде премахнат от площад "Централен" заради прокарването на газопровод през мястото и очакваната реконструкция на терена между пощата и Цар-Симеоновата градина, съобщи вчера кметът Иван Тотев.
Това ще е поредното местене на груповата войнишка статуя, изградена през 30-те години на миналия век. Първо я маха Кочо Гяуров, когато става първи секретар на Окръжния комитет на БКП в Пловдив. Паметникът е разглобен и пренесен в казармата на IX Пловдивски полк, а по-късно - в Строителни войски.
След 10 ноември първият демократично избран кмет на Пловдив Гарабед Томасян връща монумента на площада. Сега вероятно му предстои ново голямо пътуване.
В историята отиват и фонтаните до Гюро Михайлов, които отдавна не работят. Зеленината до тях обаче ще бъде запазена.
Прочетете още
- 09:00 При сделки на жилища „на две цени" има риск за купувача, а държавата губи милиони ВИДЕО
- 14:28 Четиригодишните Иван и Беатриче водят тежка битка - нека им помогнем
- 18:05 Нова риба плъзна в гръцките води, хапе плажуващи. Ето всичко, което трябва да знаете
- 13:00 „25 евро за 5 километра": Майка с дете остана шокирана след курс с такси в Пловдив