Няма бизнесмен, който да иска да търпи загуби.

А натам вървят нещата, след като българските превозвачи обявиха, че ще спазят думата си и ще блокират границата с Гърция за великденските празници. Действията им са в отговор на протеста на гръцките фермери, които през януари и февруари с трактори, ремаркета и барбекюта „запушиха” граничната бразда и удариха тежко икономиката ни.

Най-тежко в Пиринския край бе положението в общините Петрич, Сандански, Банско и Гоце Делчев. Сега пак там ще удари „ехото” от гръцката блокада.

Болшинството представители на бизнеса обаче проявяват разбиране и приемат действията на родните превозвачи. 

„Ще претърпя загуби, това е неизбежно. Но още по време на протестите на комшиите през зимата алармирах, че трябва да предприемем същите мерки спрямо Гърция. Затова подкрепям с две ръце решението на превозвачите ни. Ако не го направят, то пак през януари и февруари догодина гърците ще „запушат” границата. Дори и през август заслужават да блокираме граничната бразда, когато е върховият туристически сезон в южната ни съседка. За да видят до какви загуби водят подобни действия. Да ги заболи и тях, както нас ни боли. Не може да седят няколко фермери край границата, да пробват кой е сварил по-добра ракия, да хапват на софрата, да се напиват, а хиляди превозвачи, шофьори и пътници да са потърпевши”, твърди Илия Пасков, собственик на хотел в курорта Сандански. 

През празничните дни за Великден тук, в Петрич, Банско и Гоце Делчев идват хиляди гръцки туристи, които спят в хотелите, пазаруват от магазините, хапват и пийват в ресторантите. Това води до по-високи приходи за бизнеса в общините, но сега се очакват много по-малко гърци, ако има блокада на границата. По този начин ще има загуби и за общинските хазни. Липсата на гости от Гърция няма как да не се отрази на икономиката в града ни. Но няма как чисто морално да не сме съпричастни с българските превозвачи. Не бива да ги обвиняваме. Защото те бяха най-потърпевши от прищявките на гърците”, категоричен е кметът на община Петрич Димитър Бръчков.

Няма как да не се отрази на търговията отливът на гръцки туристи, ако се блокира границата, смята и градоначалникът на Гоце Делчев Владимир Москов.

Пълна солидарност обяви към действията на родните превозвачи и председателят на Съюза на туристическия бизнес в Банско Малин Бистрин. Той провел разговори с колеги от бранша от други населени места и те също уверили, че не винят тираджиите за готвената блокада на границата с Гърция за великденските празници. 

„Ние сме за спазване на основни принципи в Европейския съюз – за свободно движение на хора и стоки. Но това се погазва всяка година от гърците. Ще има щети за нас от великденската блокада, ще има загуби, но се надяваме Европа да чуе и нашите превозвачи, и целия ни бизнес, че гръцките фермери съсипват икономиката ни. За да няма следващ път, когато гърците ще седят край границата и ще блокират движението. Затова трябва сега да проявим характер и да имаме единна позиция всички българи, а не да мрънкаме”, каза Бистрин.

На същото мнение е и изпълнителният директор на „Интерхотел Сандански” Младен Тимчев. Той смята, че е дошло време да покажем зъби и гърците да разберат, че повече така не може. И че на всяка тяхна блокада ще се отговори с контраблокада, а не само да търпим загуби.

За разлика от хотелиерите обаче, търговци от Сандански са в паника, защото разчитат основно на гръцки клиенти да им направят добри обороти в празничните дни. През другото време почти никой не влиза в обектите им.

„Не е тайна за никой, че разчитаме основно на гръцките клиенти. Макар че и те доста намаляха като брой в курорта ни, доходите им паднаха, свиха разходите си, купуват по-малко. Но пък нашенци нямат пари и почти не влизат в бутиците ни. Ако грък харчи 50 евро, то нашенецът ще похарчи 50 лева. Има разлика, нали? Не е необходимо нашите превозвачи да блокират границата, защото ще ударят малкия и средния бизнес в региона. Става въпрос за магазини, бутици, предлагане на услуги, заведения за хранене, нощни клубове. Другото е, че по никакъв начин няма да накараме гърците да спрат с блокадите”, твърди търговецът Стоян Кадийски, който стопанисва бутик на централната улица „Македония” в курортния град.

Той разкрива, че разходите на обекта си вървят – харчи се ток, плаща се заплата на продавачки, данъците също не търпят отлагане. Някои, които са наели помещения под наем, пък нямат възможност да ги плащат. „Почти всички сме на ръба на оцеляването. Положението от година на година става по-лошо. През последните 2 години драстично намаляха гръцките туристи, които бяха основните клиенти в нашия град”, признава търговецът. А сега, когато очакваме най-малко 1000 гърци, които да оставят по 100-200 евро, ще ги спрем на границата и няма да им позволим да похарчат 100 000-200 000 евро само в Сандански, това не е нормално, смята Кадийски.

В много от магазините в последните години зад щанда са самите собственици, тъй като не могат да си позволят да наемат продавачи. Някои търговци признават, че ще разпродадат стоката си на по-ниски цени, за да привлекат клиенти от града, ако ги няма гърците.

Източник: Kmeta.bg