Парламентът реши да се произведе национален референдум с шест въпроса, предложени от екипа на Слави Трифонов. В гласуването участваха 150 народни представители, от които 131 бяха "за", 18 - "против" и един се въздържа. 

В референдума гражданите ще могат да дадат мнението си по следните въпроси: Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?; Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?; Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?; Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?; 

Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?; Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления в областните дирекции на МВР да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?.

В интервю за Радио Пловдив Иво Сиромахов,  сценарист в "Шоуто на Слави" и инициатор за допитването, коментира че дискусията е потвърдила, че депутатите ще бъдат против референдума, защото той отнема голяма част от техните присвоени права и ги дава на гражданите. Те ще се борят с нокти и зъби срещу допитването, ще се правят, че той не съществува, както се случи и с референдума на президента, но над 1,8 милиона българи гласуваха тогава и този също ще бъде успешен, коментира Сиромахов.

Правим референдум с най- важните въпроси  как да бъдат представени българите в управлението и как да бъдат защитени интересите им – така той отговори на въпроса ще правят ли партия.

Проблемите не се решават с хора, а с правила. Ние се сблъскваме вече над 20 години с този проблем – чакаме някой да дойде и да ни реши проблемите, а липсват правила и то такива, че да важат за всички. Избрахме срещите със студенти, защото те са най- активната част от гражданското общество, посочи Сиромахов. 

Според него въпреки липсата на сериозен житейски опит, студентите винаги са били двигател на промените -  във Франция, у нас в началото на 90-те години, когато  свалиха Петър Младенов. Те са най- чувствителни към безобразията и е редно те да бъдат лидери в тези промени, добави той и уточни, че протестите през  2013 не бяха естествени, а инициирани и "масата  го разбра и се отдръпна".

700 хиляди са се подписали под този референдум, но тези които искат да си кажат мнението са много повече. От нас гражданите зависи как ще ни управляват, завърши Иво Сиромахов