Модерността е нещо, което пъпли, превзема, оживява, заробва съществата ни. Нещо, което ни обърква понякога, а понякога ни примамва в лоното на виртуалния ексхибиционизъм, населил пространството на Facebook. Живеем във времена на дигитално съществуване. В интернет се влюбваме, в интернет се сприятеляваме, в интернет са децата ни. С появата на социалните мрежи се е увеличила и употребата на компютри от тийновете, които поне по 10 пъти на ден проверяват Facebook страницата си.
Това ниво на онлайн ангажираност повишава риска от кибертормоз. Все повече деца страдат от Facebook депресия (нов феномен, предизвикан от разприятеляването). Да не говорим, че са изложени на неуместно за годините им съдържание. Разбира се, не може да предпазим децата си от всичко в този свят, но поне може да редуцираме опасностите, които ги дебнат във Facebook.
Ако наложите възрастови граници, може и да е добър старт. Знаете ли, че в политиката на Facebook е да не се допускат лица под 13 години в пространството на социалната мрежа? Разбира се, всеки, на когото не му е угодно, лъже за годините си. Ако все пак детето ви си е направило профил въпреки вашата препоръка да не го прави, винаги може да докладвате на екипа на Фейса, който ще му забрани достъпа до услугите на мрежата. Няма нужда да сте копой или шпионин на всеки интернет ход на децата си, но е важно да сте наясно с онлайн предпочитанията на наследниците си. В кои сайтове влизат, с какви хора общуват.
Нямате нужда от частен детектив, за да намерите отговор на тези въпроси. Кажи ми какви са офлайн приятелите ти, за да ти кажа какви са те в интернет.
Сключете сделка – да имате достъп постоянно до профила на малолетното си дете, ако иска да прекарва известно време в социалните мрежи. Да, не остава много от опазването на личното пространство, но по-добре така, отколкото бъдещи посещения в комуни за наркомани или в ареста.