Случвало ли ви се е приятелите да ви се качат на главата? Напоследък често се оказвам в подобна ситуация и осъзнавам, че общуването с близък приятел може да е доста по-разрушително от раздяла с гадже, например. Важното е да разпознаем токсичните си приятели и да се спасим навреме. Кои са най-характерните им черти?

Приятелството се превръща в състезание

Да споделяте постиженията и да се радвате на успехите на приятелите си е нормално. Но традиционните срещи за питие след работа не бива да се превръщат в панаир на суетата. Ако всеки път преди да се видите с даден приятел несъзнателно си подготвяте резюме на заслугите, победите и придобивките, трябва да се замислите. Много е важно и как приятелят (или приятелката) ви се държи, когато сте претърпели неуспех - ако се самоутвърждава за ваша сметка, трябва да се замислите.

Ревност

Позицията „Или аз, или тя (той)” е горе-долу приемлива в детската градина. Но при зрели хора подобни ултиматуми, ревност и опити за контрол изглеждат, меко казано, странно. Имате право да си живеете живота без да се оправдавате пред никого.

Всичките ви срещи завършват с махмурлук

Всички имаме приятели, с които се забавляваме чудесно. Но ако всяка ваша среща се превръща в безпаметен запой, а на сутринта страдате от главоболие, това може би е тревожен сигнал. Не е задължително да се разделите с другарчето си по веселби, просто опитайте да се държите по-осъзнато - това ще е полезно и за двете страни.