Срещата на върха между САЩ и Северна Корея изглежда отново е напът да се състои, но Пхенян показва все по-голямо раздразнение от коментарите, идващи от Вашингтон, че това, което всъщност иска лидерът Ким Чен Ун, дори повече от своите ядрени средства за защита, е благоденствие от американски тип.

Това е съществен въпрос за Ким и послание, което президентът Доналд Тръмп не бива да пренебрегва в момент, когато те подготвят своята среща следващия месец в Сингапур, пише Ерик Талмадж от Асошиейтед прес.

Ким е също толкова въодушевен като Тръмп срещата да се осъществи колкото се може по-скоро, но твърдението, че внезапното му преориентиране към дипломация през последните няколко месеца показва, че той копнее за американска икономическа помощ и умения в областта на частния сектор, представлява сериозен проблем за севернокорейския лидер, който не може да си позволи да отиде на срещата, създавайки впечатление, че раболепничи.

Това твърдение също така най-вероятно е извън целта.

Северна Корея е много по-заинтересована от подобряване на търговията с Китай, който има жизненоважно значение за нейната икономика, и с Южна Корея, която за нея е потенциална златна мина от гледна точка на туризма и големите съвместни проекти. Това, което по-вероятно има първостепенно значение за Ким, е да убеди САЩ да се откажат от санкциите, за да може той да преследва тези цели, а също да укрепи своята легитимност и да донесе у дома каквито гаранции за сигурността успее да получи.

Въпреки това посланието, което методично идва от Тръмп и неговите висши сътрудници, е, че според тях Северът жадува за американска икономическа помощ. Те предполагат, че всичко, което е необходимо да направи Ким, е да се ангажира с денуклеаризация и американските предприемачи ще бъдат готови да излеят своите чудеса върху съсипаната икономика на страната.

"Наистина вярвам, че Северна Корея има блестящ потенциал и ще бъде велика икономическа и финансова държава един ден", заяви Тръмп в Тwitter в неделя. "Ким Чен Ун е съгласен с мен за това."

Държавният секретар Майк Помпео представи по-подробно плана на Вашингтон.
"Ние можем да създадем условия за истински икономически разцвет на севернокорейския народ, който ще се равнява с този в Юга", каза той в телевизионно интервю по-рано този месец. "Това няма да се поеме от данъкоплатците в САЩ. Американските умения, познание, предприемачи и хора, поемащи рискове, ще работят заедно със севернокорейците за създаване на здрава икономика за техния народ."

Помпео намекна, че американците могат да помогнат за изграждане на енергийната мрежа на Севера, да развият неговата инфраструктура и да доставят най-доброто селскостопанско оборудване и технологии, "за да могат те да ядат месо и да живеят здравословно".

Ким категорично не е съгласен с нито едно от тези неща.

При политиката на Тръмп за "максимален натиск" международните санкции срещу Северна Корея са по-сурови от когато и да било преди. Евентуално облекчаване на санкциите би открило възможност за засилване на търговията с Китай, Южна Корея и може би Русия - партньори, на които Северна Корея има по-голямо доверие, отколкото на Вашингтон, и е възможно да отвори достъп до световните финансови институции.

Последното нещо, което иска Ким, е да се откаже от ядрените си оръжия само за да напълни своята страна с американски бизнесмени и предприемачи.

За Пхенян този сценарий е по-скоро заплаха, отколкото предложение.

Въпреки че има съвсем реална нужда от чужди инвестиции, режимът на Ким има сериозно основание да бъде предпазлив към икономическата помощ като цяло.

Приемането на помощ неизбежно включва известна степен на увеличен контакт с външни сили, които може да окажат подриващо въздействие, призиви за промяна, отслабване на контрола и ограниченията - все неща, които може да бъдат сметнати за заплаха за почти абсолютната власт на Ким.

Посланието на Северна Корея в тази връзка е ясно.

Почти веднага след като Помпео започна да говори за своя план за възстановяване на икономиката на Севера, първият заместник-министър на външните работи на Севера Ким Ке Гуан отвърна, че Пхенян не се интересува от подобна помощ, като каза, че "ние никога не сме имали каквото и да е очакване за подкрепа от САЩ за осъществяване на икономическото ни изграждане и също така в никакъв случай няма да сключваме такава сделка в бъдеще".

Държавните медии отправиха още една атака срещу тази идея в неделя, като нарекоха "Фокс нюз", Си Би Ес и Си Ен Ен "наемни медии, работещи за властта", заради излъчването на предавания, в които американски служители говорят за това как значителна неправителствена икономическа помощ очаква Северна Корея, ако тя пристъпи към проверима и необратима денуклеаризация.

Медиите на Севера внимават да не критикува пряко Тръмп.

Но въпросът е толкова деликатен, че Северът също така засилва своя отговор в идеологическо отношение, като подчертава превъзходството на социалистическата система и ценността на независимостта и същевременно предупреждава срещу коварните заговори на "империалистите", което в речника на Северна Корея е равнозначно на "американците".

"Империалистите си правят сметка, че могат да постигнат целите си без нито един изстрел, ако доведат хората до идеологическо израждане и разединение и разпалят социални размирици", гласеше типична редакционна статия във вестника на управляващата партия, публикувана също в неделя.

По-нататък коментарът наричаше капиталистическия начин на живот "идеологическо и културно отравяне" и заключаваше: "Ако подобно отравяне не бъде предотвратено, ще бъде невъзможно да се защити независимостта и социализмът и да се постигне независимото развитие на всяка страна и нация." 

/БТА/