Правителството отряза част от привилегиите на почетните консули на чужди държави в България. До 3 месеца те трябва да върнат червените номера на автомобилите. Няма да могат да възстановяват ДДС и акциз на купените от тях стоки. Преди седмица стана ясно, че правата на консулите ще бъдат ограничени, тъй като някои от тях злоупотребяват. В МВР имало множество сигнали за спиране на пешеходни пътеки, на забранени места, както и агресивно шофиране. Според източници в Министерството на финансите много от почетните консули теглели обратно ДДС за автомобилите си и други луксозни вещи. Имената на виновниците засега са табу.
В Пловдив има 10 почетни консули на чужди държави, които остават без привилегии. Това са: Аристир Андреа Димо - Албания, Ехиязар Узунян - Армения, Мариана Чолакова - Германия, Владимир Кисьов - Екваториална Гвинея, Джузепе де Франческо - Италия, Тихомир Трендафилов - Казахстан, Светослав Глосов - Мароко, Георги Гергов - Русия, Димитър Георгиев - Украйна, Теофана Брадинска-Ангелова - Франция. Запазват се правата единствено на почетния консул на Израел в Пловдив - д-р Невен Енчев. Почетните консули на чужди държави в България са 63-ма. Те се назначават с решение на Министерския съвет по предложение на съответната страна. Никой от тях не получава заплата и работи доброволно.
Заместник-министърът на външните работи Валентин Порязов заяви, че са изготвени промени в три наредби, с което драстично ще бъдат ограничени привилегиите относно ползването на дипломатически номера на леки автомобили, освобождаване от ДДС и митнически сборове. България като страна по Виенската конвенция за консулските отношения ще се придържа стриктно към членове 60 и 62, които определят привилегиите на почетните консулски длъжностни лица. Те се състоят в това да бъдат освобождавани от ДДС и от митнически сборове единствено за помещенията на консулството, когато помещението е собственост на изпращащата държава. Такива случаи в нашата практика няма, тъй като почетните консулства на чужди държави обикновено са офисите на български бизнесмени. Следователно това няма да е валидно за тях.
Остава освобождаването от митнически сборове за печатни издания, знамена, мебели, обзавеждане, книги и други подобни, необходими за дейността на почетното консулство, единствено ако са доставени от изпращащата държава.
Така почетните консули в България се приравняват с почетните консули не само в Европа, но и по света. Това са граждани, които не ползват привилегиите на дипломатически представител по силата на Виенската конвенция. Те помагат за двустранните отношения, защото са изявени граждани.
Според Виенската конвенция консулските помещения са освободени от всякакви -районни, държавни, общински, данъци и такси. Освен това консулите и техните служители, а също така и членовете на техните семейства, живеещи заедно с тях, се освобождават от всички данъци и такси, лични или имуществени, държавни, районни и общински, с изключение на косвени данъци, включени в цената на стоките или на услугите, както и за данъци и такси върху частните недвижими имоти. Членовете на обслужващия персонал пък се освобождават от данъци и такси върху заплатите, които получават за своята работа.
Консулството може да събира такси за извършени услуги. Сумите също се освобождават от всякакви данъци и такси. Освен това консулите имат лична неприкосновеност и съдебен имунитет. Те не могат да бъдат нито арестувани, нито подложени на предварително задържане, освен в случай на тежко престъпление и с решение на компетентните съдебни органи. Освен това консулите не могат да бъдат затворени, нито подложени на каквото и да е друго ограничение на личната им свобода, освен при изпълнение на окончателно съдебно решение.
Източник: Марица