Москва заяви, че ще продължи дружбата си с Иран и няма да изтъргува отмяна на санкциите срещу нея със съкращаване на ядрения си арсенал. Изтече и информация, че за руски посланик в САЩ вероятно ще бъде изпратен най-известният "ястреб" от руското външно министерство. След период на "реверанси"и взаимни комплименти Кремъл показва на Белия дом, че смята да играе от "силна" позиция, пише "Взгляд" .

Началото на новата седмица бе ознаменувано с няколко новини наведнъж, които в своята съвкупност могат да бъдат разглеждани като "задаване на параметрите" в отношенията Русия-САЩ от страна на Москва.

Първо, прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Кремъл не смята Иран за терористична държава, за каквато я определи президентът на САЩ Доналд Тръмп, и смята да развива отношения с нея. Аналогичен коментар направи и (външният министър) Сергей Лавров.

Второ, заместник-външният министър Сергей Рябков каза, че Москва няма дори да обсъжда със САЩ някакви критерии за отмяна на санкциите, и нарече "съвършено неработеща" самата идея за отмяна на санкциите срещу съкращения на ядрените оръжия, огласена преди известно време от новия президент на САЩ.

Трето, за основен кандидат за руски посланик в САЩ вътрешни хора сочат друг заместник-външен министър - Анатолий Антонов, който до съвсем скоро бе заместник-министър на отбраната и е смятан за привърженик на "твърдата линия" в отношенията със Запада. Самият факт, че е работил в министерството на отбраната, е прозрачен намек за това.

Не е тайна, че мнозина свързват идването на Доналд Тръмп в Белия дом с надежда за затопляне или поне за повече конструктивност в отношенията между Русия и САЩ. Официалната позиция на Русия в последно време също демонстрира много внимателен оптимизъм относно руско-американските перспективи.

Пресните новини обаче не оставят съмнение, че Кремъл е решил за първи път "да покаже зъби" на новата американска администрация. Заедно с това той очертава два важни аспекта в двустранните отношения.

От една страна, медийните съобщения нагледно показват, че Кремъл няма намерение да заема "слаба" позиция в отношенията с Белия дом. Победата на "проруския" Доналд Тръмп предизвика прилив на ентусиазъм, а на места и еуфория, в политически активните кръгове на руското общество. По този повод скептици неведнъж изказваха опасения, че в надеждата си за подобряване на отношенията с Щатите Кремъл може да даде "аванси", които така и ще си останат едностранни отстъпки.

Последните крачки на Москва нагледно показват, че събитията няма да се развиват по този начин.

За разлика от широката публика Кремъл прекрасно осъзнава, че Тръмп в никакъв случай не е "проруски", а еднозначно си е "проамерикански президент" на САЩ. Той наистина се отличава със скрит прагматизъм, а освен това по начините, по които ръководи бизнеса си, е известен като талантлив, конструктивен, но и твърд преговарящ. Оттук следва, че една явно "слаба" позиция при изграждането на отношенията с него може да има дългосрочни негативни последствия.

Последните ходове на Москва демонстрират, че тя ще играе на основата на "силна" позиция и няма намерение да прави отстъпки само заради приятни думи по свой адрес.

От друга страна, една от трите изброени по-горе новини означава нещо повече от обикновен повод за изявяване на позицията на Кремъл. Тя по-скоро може да се превърне в крайно сериозен пробен камък за отношенията между двете страни. Става дума за Иран.

По всичко изглежда, че именно Иран е набелязан от новата администрация на САЩ за "обществен враг номер едно". Риториката по този въпрос както на самия Тръмп, така и на членовете на неговия екип, се отличават с крайна твърдост. Открито се говори за планове за отмяна на "ядрената сделка", която стана едно от най-важните постижения на предишната администрация. Първите антиирански стъпки - под формата на поредното разширяване на санкциите, вече са направени.

В същото време положението за новия президент на САЩ се усложнява от неотклонно развиващите се отношения на Москва с Техеран.

Кремъл по същество формира в Близкия изток геополитически триъгълник Русия-Иран-Турция, призван да стабилизира региона. Точно в този момент тези планове намират израз в преговорите за Сирия в Астана.

Съответно, за да може ефективно да превърне в реалност рязката си антииранска риторика, Вашингтон трябва на първо място да лиши Техеран от подкрепата на Москва. В медиите вече изтече информация за подобни планове. Изгледите за техен успех обаче са крайно слаби.

Кремъл трябваше да положи много сериозни усилия, за да преодолее негативите в отношенията с Иран след замразяването на сделката за (доставка на руски противоракетни системи) С-300. Принципно важното тук е, че Русия замрази тази сделка и допусна сериозен удар по своята репутация на надежден партньор в сферата на военнотехническото сътрудничество в името на подобряването на отношенията със САЩ. Общият резултат е известен, и той се оказа разочароващ.

В тази ситуация да разчита, че Русия ще повтори същата грешка, за Белия дом би било крайно наивно. Последвалата еднозначна реакция на Русия на последните антиирански изблици на Вашингтон просто е повече от показателна и предлага на Белия дом да изясни по-нататъшните си ходове, вземайки предвид позицията на Москва по дадения въпрос. Впрочем Кремъл в същото време е готов да предложи посредническите си услуги на двете страни.

/БТА/