"Когато чуеш изстрели и не искаш да умреш, приклекни, отскочи, търкулни се. Не бъди като Боби, който загуби главата си... Той тичаше в кръг и сега е мъртъв".
Помните ли "Улица Сезам"? А помните ли Голямото пиле? Добре, защото това няма нищо общо с тях.
Американската неправителствена организация "Посланици на младежта" (Youth Ambassadors) стартира шоуто "Уроци от квартала" с малки цветни и приятелски настроени кукли, подобни на познатите герои от детското предаване. Темите, за които говорят, обаче никак не са предназначени за тях.
Късите филмчета засега са три на брой: "Приклекни, отскочи и се търкулни" разказва как да избегнеш куршуми, "Глад" учи децата как да засищат глада си с въздух, а "Свръхдоза" показва как дете да се справи с хероинозависимата си майка.
Смущаващите текстове целят да привлекат вниманието към реалните проблеми, с които се сблъскват хиляди младежи от бедните квартали на САЩ.
"Тези видеа са за възрастни. Те представят истинските уроци, с които всички тези деца от бедните квартали и гетата са се сблъскали", сподели Пейдж О'Конър, съосновател на неправителствената организация.
Всеки клип завършва с думите: "Уроци, които никое дете не бива да научава". Песните са базирани на реални цитати от деца и обрисуват притеснителната реалност, в която някои от Посланици на младежта са принудени да пораснат в САЩ.
"Видеата са трудни за гледане. Това са уроци, които децата е трябвало да научат дори преди азбуката", сподели още Пейдж О'Конър в американското предаване "41 Action News" по KSHB-TV.
Циничната концепция цели да отвори очите на американското общество. От организацията призовават хората да "отворят очите си, защото това може да са техните съседи".
Програмата е създадена за подкрепа на деца и младежи в риск. Според данни на организацията всяко трето дете в големите градове страда от ПТСР (постравматично стресово разстройство) заради средата, в която живее.
В САЩ децата в крайните квартали и гетата всеки ден се сблъскват с бедност, убийства и наркотици. Проблемите са повече от ясни, но много хора избират да ги игнорират, пишат на страницата си от НПО-то.