Медицинското наименование на този проблем е онихомикоза. Гъбички по ноктите се появяват при повишена влажност и температура, при продължително носене на затворени и некачествени обувки, при хормонални нарушения, дори при миене на съдовете, а също и при порязвания и драскотини. Но най-лесно е заразяването от друг човек. Особено трябва да се притесняват хората с диабет, както и тези с нарушено кръвообращение и понижен имунитет. 

Оказва се, че всеки пети човек в света страда от гъбички по ноктите. Хубавото е, че това заболяване не представлява опасност за живота, но при размножаване на вредните гъбички към тях могат да се присъединят и други болести като псориазис, екзема и кандидоза. Важно е да не се игнорират симптомите, защото в противен случай лечението се затруднява и удължава.  

Най-ефективните препарати за лечение на гъбички са диметилфталат, екзодерил и ламизил, но те са ефективни само в начален стадий на онихомикозата. В останалите случаи трябва да се обърнете към дерматолог, който ще ви помогне. Специалистите обикновено предписват мехлем, антибиотик и лекарства под формата на таблетки. В никакъв случай не си ги предписвайте сами, защото те влияят на червата, бъбреците, черния дроб, стомаха и имунитета. Освен това преди да се използват системните средства в тежките случаи следва по хирургичен или консервативен начин да се отстрани засегнатият нокът. Известна популярност добива вече и лазерната терапия. Специален лазер прониква през нокътната пластина и отстранява инфекцията по време на процедурата. За пълно излекуване са нужни 5-6 сеанса, които продължават 15-20 минути. Процедурата е абсолютно безболезнена и без упойка. След излекуване нокътят израства наново и си приема първоначалната форма. Преди началото на терапията обаче следва да се консултирате със своя лекар, който ви е предложил този метод на лечение. 

Народните средства също помагат  

Бани с оцет на краката. Оцетът се оказва ефективно средство против гъбички, тъй като създава кисела среда и не позволява разрастването на гъбичките и разпространението на спорите им. Преди банята за крака с оцет изрежете и изпилете всички засегнати участъци. Сложете в един леген топла вода така, че да стига до глезените, и добавете чаша трапезен оцет. След което потопете краката и дръжте 15 минути. След това избършете краката и си сложете чорапи. Правете такива бани три пъти в седмицата. Могат да ви помогнат и оцетени компреси: смесете водка, глицерин и оцет в равни пропорции. Памучен тампон се потапя в този разтвор и се държи около 15 минути на засегнатия участък. Терапията продължава една седмица.

Кислородна вода. Предварително напарете краката си в разтвор от 1 литър вода и 1 чаена лъжичка сода. След това потапяйте памучни тампони в кислородна вода, поставяйте на засегнатото място и отгоре увийте с целофан. Компресите се държат 40 до 60 минути. Процедурата се изпълнява два пъти на ден в продължение на 1-2 седмици. Също така можете да капвате по малко кислородна вода директо върху засегнатия нокът.

Прах за пране. Колкото и да се учудвате, това се оказва ефективен метод, тъй като прахът за пране създава устойчива алкална среда, която е доста вредна за гъбичките. Сложете в легена малко гореща вода и добавете 100 грама прах за пране. Такива бани се правят ежедневно в продължение на 7 до 10 дни. Внимание обаче – може да сте алергични към агресивните прахове за пране.

Лимон. Изцеждайте лимонов сок директно върху поразения от гъбички участък. Но след не повече от 15 минути измийте участъка. Изпълнявайте тази процедура в продължение на 1-2 седмици.

Чесън. Слагайте вечер върху нокътя нарязан чесън или изцеден сок от чесън. На сутринта може да усещате пулсиращи болки по пръстите на краката, но това означава, че методът започва да действа.

Кафе. Необичаен, но ефективен метод. За приготвяне на банята за крака следва да си сварите силно натурално кафе и да потопите в него ноктите си за 10-15 минути. След 1-2 седмици гъбичките изчезват. Няма да усещате никаква болка, а кожата на пръстите на краката ви ще стане гладка.

Яна БОЯДЖИЕВА