Британското правителство е задължено да спазва правата на европейските граждани, които живеят на територията на Великобритания. Това заяви Европейската комисия по повод питане на евродепутати за зачестилите проблеми на европейците, живеещи на Острова в навечерието на преговорите за напускането на Обединеното кралство.
"Докато Великобритания е член на ЕС, всички права и задължения продължават да се прилагат", заяви комисарят за правосъдието Вера Юрова.
Тя обаче добави, че Брюксел няма да предприема стъпки, докато Великобритания не заяви, че желае да напусне, защото е възприела подход да не води преговори, докато не бъде подадено искането за напускане. Очаква се британският премиер Тереза Мей да направи това на 15 март.
Депутатите изразиха недоволство от мълчанието на Брюксел, настоявайки, че хиляди европейци, живеещи във Великобритания, ги търсят за съдействие, тъй като са разтревожени за бъдещето си.
"Липсата на сигурност предизвиква голяма тревожност у тези хора, някои от които са ми съседи в Лондон. Тези хора работят, учат, живеят и не искат да са политическа разменна монета. Искаме сигурност за нашите граждани и за вашите", обърна се към комисарят британската евродепутатка Джийн Ламбърт.
Според шефа на правната комисия на Европарламента и британски евродепутат Клод Мораес след референдума почти 30% от молбите за предоставяне на право на престой, подадени от европейски граждани, са отхвърлени.
"Подканяме Европейската комисия да се включи в защитата на европейските граждани във Великобритания, които се чувстват несигурни за бъдещето си", заяви Мораес.
От българските депутати в дискусията се включи само Емил Радев от ГЕРБ, който определи като "недопустими" ограниченията срещу европейци преди напускането на Обединеното кралство и настоя британското правителство да спре да плаши гражданите си, че "половин България и Румъния ще дойдат". Той призова Еврокомисията да започне наказателна процедура срещу Лондон, за да го принуди да спазва правата на европейците да живеят, учат и работят във Великобритания.
По време на дебата се изясни, че във Великобритания живеят повече от 3 млн. граждани на ЕС, а 1 млн. британци пребивават в други европейски държави. 300 000 от европейците на Острова са от ромски произход.