Водачът в световната ранглиста Магнус Карлсен стана победител в турнира в Лондон и триумфира в елитната шахматна верига Гранд Чес Тур. Надпреварата бе трети заключителен етап от серията. Веселин Топалов водеше в генералното класиране след първите два турнира, които се проведоха в норвежкия град Ставангер и американския Сейнт Луис.  Българинът обаче се представи много слабо в Лондон, като не успя да запише нито една победа и финишира последен с 2,5 точки.  Победителят бе излъчен в тайбрек, в който участваха трима шахматисти - Карлсен, Максим Вашие-Лаграв и Аниш Гири. Норвежецът имаше най-добри допълнителни показатели и във финалния плейоф игра срещу Вашие-Лаграв, който преди това се наложи над Гири с 2:1. В битката за трофея Карлсен спечели срещу французина с 1,5:0,5. Топалов все пак си заслужи правото да участва в следващото издание на веригата през 2016 г. /БГНЕС