Малтийското правителство заяви, че не е отговорно за недопуснатия от Италия кораб "Лайфлайн" с над 220 спасени в Средиземно море мигранти на борда си. Той е вторият такъв плавателен съд за последните две седмици, отпратен от противопоставящото се на имиграцията правителство в Рим, предаде ДПА.

"Операцията първоначално е била ръководена от координационния спасителен център в Рим, като либийските власти са поели отговорност за въпросните случаи на спасително-издирвателни действия. В тези случаи малтийските власти не са били нито координиращият, нито компетентният орган", заяви говорител на малтийското правителство. Плавателният съд - плаващ под името "Лайфлайн" и собственост на германската хуманитарна организация "Мишън лайфлайн" - е бил с над 220 души на борда си, които според организацията екипажът на кораба прибрал в международни води. Италианският министър на вътрешните работи Матео Салвини даде да се разбере, че корабът не може да акостира в Италия и че Малта трябва да го приеме.
 
По-рано днес малтийският министър на вътрешните работи Майкъл Фаруджа заяви, че Салвини трябва да се запознае по-добре с фактите и че Малта няма отношение към случая, защото спасяването е станало между Либия и италианския остров Лампедуза.

Миналата седмица Салвини отказа да позволи на друг кораб, пълен със стотици хора, "Акуариус", да акостира в италианските пристанища. В крайна сметка той отплава към Испания. Във видеозапис, публикуван вчера във Фейсбук, той разкритикува "Мишън лайфлайн", че не е спазила указанията на италианските и либийските власти. "Те рискуват живота на мигрантите в малката гумена лодка, отказват да слушат италианските и либийските власти и се намесват, за да могат да качат този ценен товар от хора - от човешка плът - на борда си", каза Салвини.
 
Също днес испанският министър на образованието Исабел Села заяви, че испанският министър на външните работи Жозеп Борел е разговарял с малтийските власти, за да им предложи помощ във връзка с нов отпратен от Италия кораб. Борел е разговарял и с италианските власти, добави тя. Вчера Върховният комисариат на ООН за бежанците заяви, че през последните дни 220 души са се удавили край либийските брегове в опит да прекосят Средиземно море и да стигнат до Европа. Броят е "по консервативни оценки", заяви говорител на Обединените нации. Германската спасителна организация "Сий ай" отговори на тези новини и написа в Туитър: "За три дни 220 души са загинали, а Матео Салвини говори за "човешка плът". Ужасяващо".
 
Новото италианско правителство започна все по-настойчиво да изразява оплакванията на Италия, че благодарение на броя хора, бягащи от Африка по море, страната поема по-голям от полагащия й се дял бежанци. Много от тях се отправят към Италия, защото тя е една от най-близките точки на Европа до местата в Либия, откъдето отплават.

Противопоставящата се на имиграцията партия на Салвини "Лигата" е един от двата коалиционни партньора в италианското правителство. Той вече беше заявил, че другите страни трябва да приемат повече бежанци и че прибираните в морето трябва да бъдат пренасочвани другаде.