Първото телевизионно токшоу на арабски език стартира в Германия и има за цел да помогне за интеграцията на бежанците от арабски страни с едно просто послание: "Спазвайте правилата!"

Германия се готви да приеме над един милион кандидати за убежище тази година, а интеграцията е гореща тема в страната, където мнозина смятат, че напливът от предимно мюсюлмански мигранти може да подкопае германската култура.

"Мархаба" ("здравей" на арабски) е 40-минутно предаване, което ще се излъчва от днес по частния кабелен канал Ен Ти Ви с цел да бъдат преодолени подобни притеснения. То ще бъде водено на безупречен арабски от Константин Шрайбер - синеок и светлокос германец, облечен в неофициални дрехи.

От края на септември в интернет беше пуснато петминутно предаване, чиято популярност накара Ен Ти Ви да го сложи в ефира, където то ще включва части както на немски, така и на арабски със съответни субтитри.

"Искам да ви поговоря и за дребни подробности като използването на мобилни телефони и необходимостта да се спазват правилата, светофарите и пътните знаци в нашата страна", казва Шрайбер в първия епизод в интернет, наречен "Ние, германците".

"Ние например не използваме мобилни телефони, докато шофираме, спазваме светофарите и не пресичаме, когато те светят червено."

Още един съвет: не се обаждайте на германците, нито им пращайте текстови съобщения вечер, защото това най-вероятно ще ги раздразни, тъй като те си почиват след тежък работен ден.

Шрайбер е получил над 6 000 електронни писма от пускането на предаването в интернет, почти половината от които от араби в и извън Германия, хвалещи неговите усилия.

"Аз съм сирийска гражданка и искам да ви благодаря за вашето предаване, г-н Константин", написала сирийка в имейл. "За хората, които са на над 50 години, е трудно да научат немски и ви молим да продължите да предоставяте информация за тях."

В някои електронни писма имало критики от германци, които биха предпочели предаването да се излъчва на немски с арабски субтитри. Други предупреждавали, че това може да насърчи още мигранти да дойдат в Германия. Някои имейли съдържали смъртни заплахи.

"Изглежда, че има такова огромно търсене на информация, на диалог, на обсъждане, и ние искаме да осигурим трибуна за подобни дискусии", каза Шрайбер пред Ройтерс.

Любов и секс в Германия


Във втория епизод, озаглавен "Германски основен закон и шериат", се казва на мюсюлманите, че няма закон, който да стои над германската конституция.

"Свободата на религия, свободата на изразяване и свободата на събирания са само три от главните права, гарантирани от основния закон", казва на зрителите Шрайбер на фона на сградата на парламента - Райхстага.

Трите основни права са особено свещени в Германия, като се има предвид, че нейната история е белязана от "ужасите на диктатури", продължава той. Шрайбер казва, че основният закон е фундаментът на новата демократична Германия, създадена след Втората световна война.

Епизодът е заснет в правителствения квартал на Берлин, където заместник-министърът на финансите Йенс Шпан от консервативния Християндемократически съюз на канцлерката Ангела Меркел обяснява какво представлява свободата на изразяване в Германия.

"Свободата на словото означава, че всеки може да казва това, което мисли. Свободата на медиите означава, че човек може да се шегува, дори с религията", казва Шпан. "Към това трябва да се проявява търпимост, дори когато се правят шеги с Корана."

През последните години сатирата и карикатурите в западни държави срещу исляма предизвикват мюсюлмански протести, съпроводени на моменти с насилие.

В Германия живеят около четири милиона мюсюлмани, които съставляват почти пет процента от населението й. Три милиона от тях са турци, дошли през 60-те и 70-те години на миналия век по силата на програмата за нискоквалифицирани "гостуващи работници", а около половината изпитват трудност да се интегрират.

Новото предаване включва и епизод "Любов и секс", в който на бежанците се казва, че "сексуалното самоопределение" е свещено право в Германия, където жените могат да правят секс преди брака, без да се налага да понасят последици от мъже настойници.

"За някои мигранти първо поколение това, разбира се, ще представлява проблем, защото някои от тях са свикнали с тази идеология от детство", казва живеещата в Германия египтянка Хебатала Исмаил в епизода, заснет пред катедралата в Кьолн.

Тя добавя, че второто поколение мюсюлмански мигранти в Германия са склонни да не се съгласяват с възгледите на своите родители за сексуалността, "поради което, за съжаление, многократно чуваме за убийства на честта в Германия".

/БТА/