Ученик нападна с брадва седмокласници в училище в град Улан Уде в руската република Бурятия в Сибир. Преди това момчето хвърлило бутилка със запалителна течност. В кабинета избухнал пожар, съобщи РИА Новости.
Пострадали са седем души, сред които и самият нападател, който се опитал да се самоубие. Две момичета са в тежко състояние.
Според информацията на ТАСС момчето е нахлуло с брадва в училището. По данни на прокуратурата то влязло в стаята, подпалило парцал и го хвърлило към учителя, след което започнало да размахва брадвата. Момчето имало у себе си и нож.
По официални данни момчето е действало само. Някои очевидци обаче твърдят, че нападателите са били двама.
Един от учениците разказа пред РИА Новости, че в училището не е имало охрана. По думите му на входа учениците не ги проверяват, както и външните посетители.
Друг ученик разказа, че нападателите са били от 9-и клас. Те хвърлили коктейл „Молотов“, повалили едно момиче на пода и започнали да го бият по главата. По думите им нападателите са били двама, от същото училище.
Сградата на училището е отцепена от военните, на мястото работят правоохранителните органи, пожарникари, медици.
Случаят се разследва от Следствения комитет на Руската федерация. Образувано е наказателно дело за опит за убийство и небрежност по служба. Правна оценка ще получат и действията на ведомствата, отговорни за сигурността в училището, подчерта Петренко.
Нападателят е задържан, той е в болница, тъй като е направил опит за самоубийство.
Кварталът Сосновий Бор, в който се намира училището, до 2011 г. беше в списъка на закритите за посещения селища на Въоръжените сили на Русия. На територията му има военна болница, поликлиника, спортен комплекс, средно училище и две детски градини. Населението му е над 8 000 души.
Това е второто нападение, извършено в руско училище тази седмица, припомня Франс прес. В понеделник двама юноши атакуваха с ножове ученици в уралския град Перм. Пострадаха общо 15 души.
Случаят от понеделник разпали отново дискусиите за сигурността в руските учебни заведения - твърде чувствителна тема в страната след кризата в училището в кавказкото селище Беслан, където прочеченски командоси взеха заложници през 2004 г., отбелязва Франс прес. Тогава загинаха 331 души, включително 186 деца.