В навечерието на Нова година пазарът на двустайни жилища в Пловдив продължава да е доста активен. Безспорен хит са новите двустайни жилища, в напълно завършен вид, в районите около висшите учебни заведения - ПУ „Паисий Хилендарски”, ВМИ и Стоматологичния факултет. В тези предпочитани локации търсенето определено изпреварва предлагането, твърди Анна Димитрова, собственик на агенцията за недвижими имоти „Омега-А”.
Различна обаче е ситуацията при новоизграждащите се жилищни сгради, които ще бъдат завършени през 2016 година. „При тях се забелязва сериозен ценови марж в цени продава. Те започват от 340 евро/кв. м жилищна площ в крайните квартали и достигат до 700-800 евро/ кв. м в широкия център“, заяви г-жа Димитрова.
Още една тенденция характеризира пазара в края на годината. Тя е свързана с агресивната предприемаческа инициатива и реализацията на мащабни жилищни проекти в Пловдив. Става дума предимно за комплекси от затворен тип. Интересът към тях идва основно от купувачи, които инвестират в жилище с цел отдаване под наем. Затова тези клиенти се ориентират най-често към апартаменти с една спалня, дневен тракт, малък коридор, баня и тоалетна. Традиционно тези домове се обзавеждат с нискобюджетни мебели и макар, че са със средна степен на луксозност, те не са лишени от съвременни удобства.
Българинът бързо си прави сметката, че от една страна поддръжката на малко жилище изисква по-ниски разходи, а от друга - то по-лесно се отдава под наем. Затова брокерите ги определят като бързоликвидни, ако впоследствие те излязат и на вторичния пазар.
„Клиентите, които търсят постоянен дом обаче не се насочват към подобен тип жилища, а търсят по-просторни, качествени, удобни и функционални домове за своите семейства.
Заради по-масовото строителство, а и под влиянието на позатихващият ефект от кризисния шок, цените на жилищата в Пловдив в момента бележат лек спад, в сравнение с предишни години. Докато през 2007-2008 г. например, кв. м на завършените жилища, с акт 16 в комплексите се продаваше за по 700-750 евро, днес цените се движат средно около 550-650 евро. Поради изчерпване на предпочитаните супер локации в идеалния център обаче и спорадичното строителство на бутикови сгради, цените на жилищата в тях запазват високите си продажни стойности. В момента те се движат в диапазона 900-1000 евро/ кв. м, но това не намалява интересът към тях. Затова брокерите очакват дефицит на подобни жилища в близките няколко месеца, който обаче донякъде може да се запълни от вторичния пазар.
Статистиката
Повече от половината от българите живеят в къщи (56%), а останалите в апартаменти, според проучване на Евростат. Такава е тенденцията и в Европа, където 59.3% от населението живее в къщи, като най-висок е дялът във Великобритания (84.7%), Хърватска (80.8%), Белгия (77.6%) и Холандия (77.1%). За разлика от тях, апартаментите са основният тип жилище в Испания (66.5%), Латвия (65.1%), Литва (58.4%) и Гърция (56.9%).
По-голямата част от хората в ЕС са собственици на жилищата си, като над две трети (70.1%) от населението живеят в собствени имоти, а останалите са под наем.
В България 84.3% от хората са собственици на жилищата, в които живеят. Най-висок дял на собствениците е регистриран в Румъния (96.1%), Словакия (90.3%), Литва (89.9%), Хърватска (89.7%) и Унгария (89.1%).
Напишете коментар