На британския остров планират изграждането на електроцентрала, която може да се окаже най-скъпата инвестиция в обект в историята на човечеството, пише БиБиСи. Планът за строеж на АЕЦ в Сомърсет се оценява на астрономическите 24 милиарда паунда. Поне това твърдят от Грийнпийс в петиция срещу проекта.
 
Дори и природозащитниците да са завишили оценката, то главният изпълнител на строежа даде цена от 18 милиарда паунда. Което дава да се разбере, че тази АЕЦ ще бъде историческа по отношение на разходите за издигането й.

За тази сума може да се построи цяла гора от кули “Бурдж Халифа” - най-високата сграда в света, вдигната в Дубай срещу “скромната” сума от 1 милиард паунда. С парите за централата в Сомърсет Големият андронен колайдер, разположен под границата между Швейцария и Франция, може да бъде удължен 4 пъти. Към момента ускорителят на елементарни частици е дълъг 17 мили за цена от 4 милиарда паунда – със средствата, заделени за новия британски АЕЦ може да се добавят още над 50 мили.
 
Експерти обясняват, че високата цена на проекта в Сомърсет е донякъде логична. Ядрените централи са изключително сложни обекти предвид нужните мерки за сигурност. Всеки детайл трябва да се изпипа до съвършенство.
 
От БиБиСи посочват, че в Европа няма нито една новопостроена ядрена централа през 21-ви век, а цените на предишните не са релевантни спрямо настоящите икономически условия.

Британската обществена медия прави интересното сравнение между парите за АЕЦ в Сомърсет и построяването на Хеопсовата пирамида. Строителната компания Turner Construction изчисли, че би могла да построи копие на пирамидата срещу 900 милиона паунда, в това число 500 милиона за камъни и 40 милиона за 12 крана. Ще са нужни около 600 души работна ръка, докато преди 4500 години са били необходими над 20 хиляди души.

Ако погледнем към Великата китайска стена и нейните общо 5500 мили може би сме свидетели на най-грандиозния проект в историята. И вероятно най-скъпият. Но истината е, че тази величествена стена е изградена при събирането на множество по-малки стени, изграждани в продължение на над 2 хилядолетия.

В съвременната история нито вторият терминал на летище “Хийтроу” (2.3 милиарда паунда), нито новата линия на лондонското метро (14.8 милиарда паунда), се доближават до цената на АЕЦ в Сомърсет.

В Саудитска Арабия обновяват Свещената джамия в Мека – проект на стойност 16 милиарда паунда. Но в тази цена влизат нов път и нова влакова линия, така че самата джамия след ремонта пак ще е далеч от парите за ядрената централа в южната част на Великобритания.

Интересен конкурент има от 1998-ма година, когато срещу сумата от 13.7 милиарда паунда е построено международното летище в Хонконг. По днешни цени това са около 20 милиарда паунда.
 
Във всеки случай тепърва предстои да се вземе крайното решение за АЕЦ в Сомърсет. Но дори и правителството да заложи проекта в бюджета, то тази централа едва ли дълго време ще остане най-скъпият обект на планетата.

Докато британците строят едва 2 реактора, Турция се готви за нова АЕЦ с 4 реактора, а Южна Африка – с 6!
 
Но при всички положения, каквото и да се случи на Земята, в открития Космос има един обект, който засенчва всичко останало – Международната космическа станция с цена от 77.6 милиарда паунда.