Вчера срещата на външните министри между Русия, Иран и Турция отвори нови перспективи за сътрудничество между трите страни за уреждане на конфликта в Сирия.
Преговорите бяха планирани преди убийството на руския посланик в Турция Андрей Карлов, подчертава "Комерсант". Трагедията в Анкара промени дневния ред - освен конфликта в Сирия бяха обсъдени и ответни мерки срещу международния тероризъм.
В преговори за уреждане на конфликта се очаква за пръв път да бъдат включени не само политически представители на сирийската опозиция, както беше досега, но и някои по-склонни към споразумения въоръжени групировки, зависещи от Турция. Ако бъде осигурено участието им в политическия процес и се установи взаимодействие между Техеран и Анкара, перспективите за мирно уреждане в Сирия за пръв път от доста време ще започнат да вдъхват предпазлив оптимизъм, коментира политологът Елена Супонина.
Формира се нов триъгълник Москва - Техеран - Анкара, който може да изиграе ключова роля в сирийското уреждане, резюмират пред "Комерсант" експерти, цитирани от BBC и БТА.
Русия, Иран и Турция са готови да станат гаранти за мир в Сирия, отбелязва "Ведомости" по повод заключителната декларация от министерската среща. Това е "заявка за нов формат на сирийското уреждане", коментира ориенталистът Александър Василиев.
"До момента течеше война на всички срещу всички, а сега за пръв път виждаме, че регионални държави се опитват да градят нова система от отношения, но интересите им все още са твърде разнопосочни", пояснява той.
Междувременно "военните са преговаряли най-вероятно как да си разделят зоните на отговорност в Сирия, при все че няма да го признаят публично", забелязва аналитикът Иван Коновалов.
Убийството на руския дипломат в Анкара може да предизвика активизиране на бойните действия в Близкия изток, предупреждава "Независимая газета".
Андрей Карлов преговаряше с представители на сирийската опозиция и изграждаше диалог между членовете й, съобщи пред телевизия "Русия 1" говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.
"Това придава на трагедията съвсем различно измерение", изтъкна тя. На преден план навярно остава версията, че за убийството стоят някои фракции от сирийската опозиция, недоволни от победата на Дамаск в Алепо, пише всекидневникът. Последиците от жестокото престъпление носят рискове и за Турция, и за Русия, твърдят експерти.
Според бившия посланик на Русия в Саудитска Арабия Андрей Бакланов в убийството "личи следата" на джихадистите от региона, има и "конкретен повод - новият климат" в руско-турското сътрудничество, свързано с антитероризма. Турски коментатори също допускат убиецът - Мевлют Мерт Алтънташ, да е бил свързан с бунтовниците в Сирия, добавя "Независимая газета".
В полза на "сирийската" версия говорят и думите на самия Алтънташ по време на нападението срещу посланика, отбелязва "Московский комсомолец". Както се знае, убиецът заявявал, че отмъщава заради Алепо, обещавайки да не допусне никой, застрашил неговите "братя", да се "радва на сигурност".
Турският полицай, убил посланика на Русия, не е бил терорист-единак, а може да е имал връзки с някой сирийска екстремистка групировка като Джебхат Фатах аш Шам, предполага Керим Хас, експерт от Турция, цитиран в материала. Тази групировка - бившата Джебхат ан Нусра, е призната за терористична организация от Русия, Турция и на нивото на ООН, посочва всекидневникът.
Според Керим Хас външните сили, стоящи зад убийството на дипломата, целят да изострят руско-турските отношения. Засега обаче Москва и Анкара водят конструктивен сдържан диалог - това вдъхва надежда, че може да се избегне нова криза в двустранните отношения, напомня той инцидента с руския изтребител, свален от Турция през ноември 2015 г.
"Росийская газета" изрежда ред версии за убийството на Карлов. Експерти, цитирани в московския официоз, смятат например, че в него може да са замесени богати спонсори от средите на влиятелните сунити в страните от Залива, които мразят режима на Асад в Сирия. Те може да са поръчали престъплението, точно за да провалят мирния процес и да отмъстят на Русия заради осезаемото поражение в Алепо. А има вероятност да изплува и т. нар. кюрдска следа, допуска "Росийская газета".