Калина Дамянова беше опитен планинар, с много постижения в България и по Алпите. Тя пренебрегваше много неща в личния си живот, за да бъде в планината. Затова и заживя с мъжа си в Швейцария. Това заяви пред Би Ти Ви алпинистът Райчо Тодоров по повод трагичната вест за гибелта на българката Калина Дамянова в Алпите.

"Калина и мъжът й бяха гидове. Те предлагаха вид алпинизъм. Маршрутът от Шамони до Цермат е уникален, нарича се "Високият връх" и преминава по върхове. Разстоянието е около 120 км и се изминава за 5 до 7 дни", обясни той.

"Маршрутът страшно се комерсиализира. Той се изминава между 15 април и 15 май, като предварително се спазва строго определен график, хижите са пълни и ако има забавяне, местата се заемат от други групи. Това понякога играе лоша шега на туристите", добави експертът.

"Хижата, където групата е трябвало да отседне, е била на около 150 метра. Толкова е близо, че хората си оставят ските на на това място и вървят до хижата без тях. Локалната буря, която ги е изненадала, не е позволила никаква ориентация", разкри Райчо Тодоров.

"Те са били блокирани на най-неподходящото място. Марио е единственият, който е могъл да работи с джи пи ес. За съжаление, той е паднал в пропаст и е загинал, докато е търсил пътя. Другите са изпаднали в шок и не са открили хижата. Като цяло групата не е била подготвена за тази буря", каза още алпинистът.

"Интересното е, че и гидът не е бил подготвен, защото всеки от тях получава ежедневно пълна информация за бурите и лавинните опасности по часове", заключи той.