Точно преди седмица с голямо мнозинство пловдивските социалисти си избраха нов лидер. Това е 52-годишният известен хирург под тепетата проф. Красимир Мурджев. Той е член на столетницата от 30 години, беше общински съветник и депутат в 42-рото Народно събрание. Червени активисти вярват, че ще върне доверието в БСП и ще привлече много симпатизанти, защото е уважаван лекар в Пловдив. Проф. Мурджев е категоричен, че няма да управлява с тропане по масата, а ще държи на диалога. Стриктно ще следи дали решенията, взети от Градския съвет, ще се изпълняват. „Не понасям интригантството, лъжите и личните нападки. Натъкна ли се на такива случаи, може и да тропам по масата. Но на БСП не й трябва здрава ръка, а диалогична. Здравата ръка, освен да удря, може и да счупи нещо. А меката ръка, освен да гали, може и да сбърка посоката”, казва новият лидер. 



С идеите на столетницата проф. Мурджев е закърмен от малък. Баща му,  доц. д.м.н Атанас Мурджев - създател на Клиниката по урология в Пловдив, бил член на БКП, участвал в антифашистката борба преди 9 септември 1944 година. „Той вярваше в България, беше изключителен патриот и беше готов да жертва живота си за родината.

Дядо ми пък е бил участник в Септемврийското въстание 1923 година , а през 1942-ра го пребиват до смърт. Така формирах политическите си възгледи”, разказва новият председател на БСП в Пловдив. Майка му била учителка. На родителите си е признателен, че са го възпитали да бъде честен и принципен с хората, да отстоява позициите си и да бъде безкомпромисен към лъжата и подлостта. 

Проф. Мурджев следва не само политическия, но и професионалния път на баща си. Първоначално искал да учи право, но в ХI клас твърдо решил да се посвети на медицината. Бил готов да стане съдебен лекар, ала в един момент се замислил, че цял живот ще се занимава с трупове, и се ориентирал към хирургията.

Сега е зам.-началник на Клиниката по специална хирургия  в УМБАЛ „Св. Георги" и е преподавател по обща и гръдна хирургия в Медицинския университет. Синът му Ивайло също следва стъпките на баща си. След като завърши Английската гимназия, беше приет медицина в Пловдив и вече е втори курс. Във фамилията на професора има и други лекари - сестра му, леля му и племенникът му. 

Като хирург той е спасил хиляди животи. Сега често го спират по улиците  хора от цялата страна, поздравяват го и го питат :”Спомняте ли си - вие ме оперирахте?” . „Медицината много ми е дала и много ми е взела. Но за нищо не мога да заменя погледа на един благодарен човек, който съм излекувал”, признава професорът. От съзнанието си не може да изтрие два ярки случая, макар че са минали вече години.

„В една късна есенна нощ бяхме на дежурство с бившия кмет д-р Иван Чомаков, който беше анестезиолог. Докараха в болницата момче на 12-13 г., което изглеждаше на 7. Слабо, със синини по цялото тяло и следи от ухапвания. Беше изпаднало в дълбока кома. Приятелят на майка му го донесе на ръце.

Двамата твърдяха, че са го намерили в съседната стая и за състоянието му обвиняваха истинския му баща. Детето почина, а после разбрахме, че пастрокът му го пребивал системно. Дълго време се чудех с какво толкова може да те вбеси едно дете, че да го убиеш. Отделно бях възмутен от реакцията на майката”,  разказва лекарят.

Той няма да забрави и жестоката катастрофа на магистрала „Тракия” през юни 2011 г., когато автобус, пътуващ за Бургас, се удря в мантинелата, обръща се и се запалва. Шестима  загиват на място, а 22-ма пътници веднага са откарани в УМБАЛ "Свети Георги", като двама почиват по-късно. Проф. Мурджев и екипът му приемат ранените и ги спасяват.

Само за три часа  са извършени много операции и прегледи. „Носилките бяха наредени като влакова композиция, непрекъснато санитарите ги вкарваха в кабинетите и в шоковата зала. Имаше 6-7 носилки с тежко ранени. Беше истинска касапница, много кръв и много страдание”, спомня си лекарят.

По-късно медиците спасители заслужено бяха наградени ­ от Регионалната лекарска колегия в Пловдив и БЛС. За хирургията проф. Красимир Мурджев  казва, че изисква стабилна нервна система, а при екстремни ситуации докторът трябва да се абстрахира от фактите и да действа бързо. 

От практиката си се убедил, че хирург, който отчита само успехи в професията си, или лъже, или няма достатъчно опит. А за лекарските грешки твърди, че много се спекулира с тази тема. „Лекарска грешка е, когато поради незнание или неумение допуснеш такова действие, което може да увреди пациента, или да доведе до неговата смърт.

А усложнението е  неблагоприятно развитие на болестта, което настъпва независимо от усилията на лекаря. Не е фатално да допуснеш грешка, отговорното е в такива случаи да поправиш последствията от нея”, убеден е проф. Мурджев.

Като преподавател избягвал да коментира със студентите дали да продължат реализацията си в чужбина. ”Един ден няма да има кой нас да лекува. Ако политиците не осъзнаят, че трябва да има адекватно заплащане на лекарите, младите специалисти ще напуснат България. Заплатите им са по 500-600 лв., дават дежурства в Спешна помощ, за да си осигурят допълнително пари, на следващия ден влизат в операционната и не могат да се наспят.

А ако имат семейства, много трудно се справят. От друга страна, медицината изисква непрекъснато да се развиваш, да ходиш по симпозиуми, за които се плащат такси. Когато бях общински съветник, настоявах да има специален фонд за специализация на млади лекари. Как ще ги накараш да работят в общинските болници за по 400 лева! Същото предложение е отново в програмата на БСП, припомня новият председател.

За разтоварване проф. Красимир Мурджев слуша рок. Фен е на групите "Deep Purple" "White snake" "Rainbow", "AC/DC", а от последните години и “Любэ”.Освен това е киноман, предпочита екшъни и фантастика. Със съпругата си Теодора са заедно вече 22 години и се оженили по любов. Той е Козирог, а тя Рак и взаимно се допълват.

Двамата обичат пътешествията и всяка година с приятели посещават различни дестинации. Ходили са в Азия, Америка, Европа. „Миналата година бяхме в Индия. Държавата е икономическото чудо на Азия, но не съм виждал такава мизерия и масова бедност. А хигиената е под всякакво ниво.

Носехме си дезинфектанти. Но едно е да обикаляш като турист, съвсем друго е работиш и живееш в определена страна. В Абу Даби и Дубай съм ходил няколко пъти, хората работят здраво, почиват само в петък. Сингапур също е много уредена и чиста държава, но и там се говори само за пари”, споделя впечатленията си проф. Красимир Мурджев. /Марица.бг