В план-приема на училищата за новата учебна година ще бъдат предложени повече професионални паралелки. Това е становището на Министерството на образованието и науката.
Основният мотив е, че има остра липса на кадри за бизнеса в определени направления - машиностроене, енергетици, както и оператори на машини.
За втора поред година в Пловдив и областта професионалните паралелки ще бъдат повече от профилираните. Колко ще са те ще стане ясно на 6 февруари, когато в областната управа е обсъждането в постоянната областна комисия по заетост.
Предвидено е увеличение на средствата за паралелките, които обучават по професии с очакван недостиг на кадри за пазара на труда. Това е становище на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Той нееднократно отбеляза, че е драматичен недостигът на кадри със средно техническо образование за сметка на кадри с висше.
В Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова коментира, че на територията на Пловдив има достатъчно училища и паралелки, които предлагат професионално обучение.
Новата специалност в Националната търговска гимназия ще бъде по съдебна администрация, разказа директорът Славейка Иванова и уточни, че ще приемат общо 7 паралелки.
В Професионалната гимназия по облекло "Ана Май" ще имат пет специалности в 4 професионални паралелки с 26 ученици. Нямаме нова специалност, съобщи директорът Емилия Петеларева
Професионалната гимназия по архитектура и строителство от миналата година има нова специалност- архитектурна реставрация, за тази не предвиждат нова, уточни директорът Мариана Спасова
Добрина Проданова, председател на Търговско промишлената камара в Пловдив обяви, че за висока заплата няма липсваща професия. Липсваща професия има за ниските заплати, като се започне от шивачки и се стигне до информационни технологии.
На Европа и предстои дигитализиция и това изисква кадри, пресмята Проданова. Тя съобщи, че има в града и областта липсват: в машиностроенето - матричари, заварчици,инструменталчици, също има остър недостиг на шивачки, готвачи и обслужващ персонал.
Какви ще бъдат новите специалности по идея на бизнеса, както и дали дуалната форма ще се запази и догодина ще стане ясно на 6 февруари, когато е обсъждането в областната управа.
Очакванията са поетапно професионалното обучение да вземе сериозен превес над профилираните гимназии.